czy ryba ma serce?
Świat zwierząt

Czy ryba ma serce?

Cóż, zapraszamy do lektury kolejnego tekstu dotyczącego naszych rybich przyjaciół. Okazuje się, że te zwierzęta wciąż budzą wśród naszych czytelników dużo wątpliwości. Wychodzimy zatem naprzeciw oczekiwaniom. Tym razem odpowiemy na pytanie – czy ryba ma serce?

Serce ryby

Serce kojarzy nam się z uczuciami, na przykład miłosnymi. Nie do końca wiadomo, skąd to się wzięło. Być może stąd, że gdy widzimy obiekt naszych westchnień, wówczas serce bije nam szybciej? Ale również poci nam się czoło, a spoconego czoła nie łączymy z zakochaniem. Niemniej idąc nieco mylnym tokiem myślenia, możemy się zastanawiać, czy takie ryby mają serce. Przecież wyglądają na pozbawione uczuć. Mają wybałuszone oczy, które nie wyrażają wiele. Przynajmniej my nie potrafimy zrozumieć, co przekazują. Poza tym są to stworzenia zimnokrwiste. Jakże to tak, zimnokrwista ryba miałaby mieć serce?

Tak też jest. Ma serce. Bez niego nie mogłaby funkcjonować. Pełni ono ważne funkcje wśród zwierząt. Stanowi jak gdyby pompę, która sprawia, że krew przepływa przez ciało.

Wszystkie strunowce mają serce, a do nich zaliczamy zarówno siebie jak i ryby. Ten typ zwierząt charakteryzowany jest kilkoma cechami. Między innymi tym , że mają strunę grzbietowa, stąd też została zaczerpnięta ich nazwa. Poza tym ważnym i koniecznym wyróżnikiem jest posiadanie serca po brzusznej stronie ciała.

Serce ryby jest nieco inaczej skonstruowane od naszego, dlatego też w inny sposób spełnia swoje funkcje. Nazywamy je sercem skrzelowym. Ma ono jeden obieg krwi. Z tkanek przepływa ona do zatoki żylnej, skąd zaś jest przepompowywana do przedsionka serca.

W każdym razie mamy nadzieję, że poszerzona wiedza na temat ryb skłoni Was do większej sympatii wobec tych ciekawych i wrażliwych istot!

Zatem już wiesz, że stworzenia te mają serce. A teraz sprawdź, czy ryba to mięso.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *