czy żaba zapada w sen zimowy
Świat zwierząt

Czy żaba zapada w sen zimowy?

W świecie zwierząt jest duża różnorodność, Dotyczy to wyglądu poszczególnych stworzeń, a także zachowania i strategii przetrwania. Wiele z nich zapada w sen zimowy, w ten sposób są w stanie przetrwać trudny z wielu względów czas. Czy odnosi się to także do żaby, najpopularniejszego płaza w Polsce?

Odpowiedzmy na to nurtujące zagadnienie.

Czy żaba zasypia na zimię?

Żaba to zwierzę rozpowszechnione niemal na całym świecie. Istnieje wiele przedstawicieli rodziny żabowatych. Występują w bardzo różnych miejscach. Płaza tego można spotkać zarówno w okolicach północnego koła biegunowego jak i na pustyni. Pewne gatunki świetnie sobie radzą w lasach tropikalnych… również i u nas nie brakuje żab. Wszystkie odbywają gody w akwenie, większość z nich właśnie w wodzie spędza większość życia.

Kiedy nadchodzą zimniejsze miesiące, kończy się lato lub nastaje jesień, wiele zwierząt szuka kryjówki, w której będą mogły w miarę bezpiecznie spędzić czas zimy.

Spora ich część zasypia na zimę, a niektóre z nich hibernują (dotyczy to owadów, gadów oraz płazów). Stworzenia hibernujące znajdują schronienie, które nazywa się hibernakulum. I tak też jest w przypadku żab. Wskutek chłodniejszych dni, kiedy też dni są zdecydowanie krótsze, ich metabolizm spowalnia. Wreszcie żaby jak gdyby popadają w letarg. Ich czynności życiowe ograniczane są do minimum. Korzystają z energii, którą wcześniej zmagazynowały. Typowe żaby wodne spędzają zimę pod wodą. Mogą to być dna stawów, jezior, rzek czy po prostu mokrych niecek. Zagrzebują się w mule i nie rzucając się w oczy, zaczynają zimowanie. Nieraz przepływają kawałeczek, niemrawo poruszając nogami, ale zasadniczo pozostają w bezruchu. Nieco inną strategię obrały żaby, które w wodzie odbywają tylko gody, chodzi m.in. o rzekotki drzewne. Zimują bowiem na lądzie, zagrzebując się w zbutwiałym listowiu czy pod igliwiem w upatrzonej skrytce.

Kiedy żaby się wybudzają z hibernacji? To zależy od tego, kiedy będzie na tyle ciepło, by mogły “powrócić do życia” Może to być na przykład już w lutym, lub dopiero w maju czy nawet czerwcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *