ciekawostki o psach
Świat zwierząt Zagwozdki

Ciekawostki o psach

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez czworonożnego kumpla, którego bezgraniczna miłość i oddanie nie mają sobie równych. Miłośnicy psów potrafią wiedzieć bardzo dużo na temat swoich ulubieńców, lecz czy wiedzą np. o tym, że machanie ogonem w lewą stronę oznacza co innego niż w prawą? Oto niezwykłe ciekawostki o psach, o których nie wie większość ludzi.

 1. W oczach psa znajduje się specjalna membrana, która umożliwia im lepsze widzenie w ciemności.
 2. Psy potrafią śnić – mają taki sam rodzaj snu REM jak ludzie. Jeśli czworonóg porusza się podczas spania oznacza to, że ma jakiś sen.
 3. Machanie ogonem nie zawsze jest oznaką szczęścia. Poruszanie nim w lewą stronę oznacza przestraszenie, zaś w prawą – radość.
 4. Psi nos jest tak samo unikalny jak ludzki odcisk palca.
 5. Gruczoły potowe u psów występują jedynie w opuszkach łap. Żeby się schłodzić – dyszą.
 6. Podobnie jak ludzie, psiaki mogą być prawo- lub lewołapne. Wystarczy zwrócić uwagę na to, której łapy częściej używa do wykonywania czynności.
 7. Istnieje wiele produktów, które są szkodliwe dla psów. To między innymi: rodzynki, winogrona, orzechy makadamia, czekolada, cebula, czosnek, awokado i wiele innych.
 8. Większa elastyczność czworonogów podczas biegu bierze się z tego, że ich łopatki nie są przymocowane do szkieletu.
 9. Psy zwijają się podczas snu w kłębek, ponieważ chronią ważne narządy i utrzymują w ten sposób ciepło.
 10. Poczucie winy jest czymś obcym dla psów. Mogą czuć wstyd z powodu narozrabiania, ale nigdy nie poczują się winne.
 11. Psiaki potrafią wykrywać różne dolegliwości u ludzi poprzez wyczuwanie związków organicznych, które świadczą o jakiejś nieprawidłowości.
 12. Czworonożni przyjaciele nie potrzebują kompasu, ponieważ wyczuwają ziemskie pole magnetyczne. Widzą też światło UV, a wielu ludzi uważa, że mogą słyszeć niektóre fale ultradźwiękowe.