da vinci ciekawostki
Zagwozdki

Leonardo da Vinci – ciekawostki

Tego nazwiska raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Przychodzi ono na myśl większości ludzi, kiedy pada tytuł któregoś z jego najsłynniejszych obrazów, jakim jest Mona Lisa, Dama z łasiczką czy Ostatnia Wieczerza. Mowa oczywiście o Leonardzie da Vinci.

Ciekawostki o Leonardzie da Vinci, jakich nie znacie

Jednak sama znajomość nazwiska tego jednego z najbardziej zasłużonych ludzi renesansu nie oznacza pełnej znajomości jego życiorysu i najważniejszych faktów związanych z malarzem.

Roślinożerność

Niewiele osób wie, że malarz ten był wegetarianinem. Był także zadeklarowanym obrońcą zwierząt, w związku z czym otwarcie potępiał praktyki okrutnych polowań oraz złego traktowania zwierząt, co miało miejsce na porządku dziennym w XV-wiecznych Włoszech, czyli za czasów da Vinci właśnie.

Czy tylko sztuka?

Leonardo da Vinci, jak na prawdziwego człowieka renesansu przystało, zajmował się nie tylko sztuką. Przedmiotem jego zainteresowań była także anatomia człowieka, botanika, matematyka, architektura, filozofia czy muzyka. Jest uznawany również za świetnego wynalazcę i genialnego inżyniera.

Artysta samouk

Leonardo nie pobierał nauk na żadnym uniwersytecie, dlatego nie posiadał formalnego wykształcenia. Jego ojciec, odkrywszy talent malarski syna, posłał go na lekcje do znajomego malarza. To tam młody Leonardo poznał podstawy zdobnictwa oraz malarstwa. Natomiast cała reszta jego osiągnięć to rezultat własnej, ciężkiej pracy oraz niegasnącej ciekawości do poznania otaczającego go świata.

Polski akcent

Często słyszy się o tłumach turystów w kolejce do Luwru, pragnących na własne oczy zobaczyć Monę Lisę, jeden z najsłynniejszych obrazów artysty.

Warto pamiętać, że Dama z łasiczką, zwana również Damą z gronostajem – nie mniej popularny obraz od Mony Lisy, należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i właśnie tam można go obejrzeć na żywo.