najstarszy klub piłkarski na świecie
Zagwozdki

Najstarszy klub piłkarski na świecie

Jest taki klub piłkarski, który już poprzez samo swoje powstanie zapisał się w annałach historii sportu. Po prostu jego twórcy wyprzedzili konkurencję i założyli go przed wszystkimi. To najstarszy klub piłkarski na świecie.

Kolebka futbolu w Sheffield

Piłka nożna to chyba najpopularniejsza – obok skoków narciarskich – dyscyplina spotowa w naszym kraju. Pierwsze kluby futbolowe w Polsce zaczęły powstawać w pierwszej dekadzie XIX wieku. Najstarszym z nich była drużyna Czarnych Lwów. Oczywiście już nie istnieje, natomiast spośród tych wciąż rywalizujących (i to w najwyższej klasie rozgrywkowej) najsędziwszym jest Cracovia Kraków, wielce zasłużony klub. Tymczasem jest o niemal pół wieku młodszy od najstarszego na świecie. O jakim mowa? Chodzi o Sheffield F.C. To drużyna sformowana w dużym i ludnym mieście angielskim Sheffield. Skrót “F.C.” jest rozwinięciem dla “Football Club” i często jest spotykane wśród nazw klubów angielskich. Klub egzystuje od tego czasu nieprzerwanie, przy czym już nie gra w swym pierwotnym miejscu, lecz rozgrywa mecze w miasteczku Dronfield.

Sheffield F.C. w 1857 roku uformował się z zespołu uprawiających krykiet. Na fotografii przedstawiającej pierwszych zawodników widzimy dżentelmenów spoglądających z powagą w obiektyw aparatu. Czcigodni panowie widnieją również w herbie zespołu. Dostrzegamy na nim także rok założenia oraz napis: “The oldest club in the world”, co tłumaczymy jako “Najstarszy klub na świecie”. To największy sukces tej drużyny. Nigdy nie grała w którejś z wyższych lig. Początkowo klub grał według opracowanych przez siebie zasad i nie wychylał się poza obręb miasta, tocząc boje między innymi z lokalnym rywalem Hallam F.C. (zresztą drugim najstarszym klubem na świecie!). Wraz z upływem lat klub zaczął wyjeżdżać poza miasto i przyswajać zasady ustalone przez angielski związek futbolowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *