najstarszy dąb w Polsce
Zagwozdki

Najstarszy dąb w Polsce

Z reguły cenimy drzewa. Podziwiamy ich urodę i jesteśmy wdzięczni, gdyż dostarczają nam tlenu. Szczególnie te sędziwe i rozrośnięte okazy są wartościowe, stanowią dodatkowo dom dla wielu stworzeń: ssaków, ptaków, owadów…. Wśród długowiecznych drzew znajdują się między innymi dęby. A jaki jest najstarszy w Polsce?

Na szlaku starych dębów

Wyruszmy więc w podróż, by dotrzeć pod najbardziej wiekowego dęba w Polsce. Odwiedzimy kilka regionów Polski. Zacznijmy od chyba najbardziej rozpoznawalnego drzewa w naszym kraju. Mowa o “Bartku”, który jest dębem szypułkowym z leśnictwa Bartków w województwie świętokrzyskim. Niegdyś, w okresie międzywojnia, sądzona że drzewo to liczy 1200 lat. Wówczas nie dysponowano jeszcze zbyt dokładnymi metodami i sprzętem pomiarowym. Inaczej było w 1992 roku, wówczas dotychczasową liczbę lat “obcięto” o połowę. Według tych badań “Bartek” liczy koło 670 lat i w tej chwili jest najstarszym dębem w Polsce.

Niegdyś sądzono, że dąb “Bolesław” z Pomorza (rośnie w pobliżu Kołobrzegu) liczy 800 lat, również tutaj po weryfikacji okazało się, że jest znacznie młodszy i wypuścił pędy około 400 lat temu.

Jeszcze do niedawna “Bartek” nie był najstarszym naszym dębem. Palma pierwszeństwa w tej dziedzinie należała się “Chrobremu” z rozległych Borów Dolnośląskich. Przed latami ktoś – z zupełnie niezrozumiałych przyczyn – podłożył pod niego ogień. Drzewo płonęło jak pochodnia, lecz ostatecznie przeżyło. Przez kolejne lata wypuszczało listki, aż do tego roku. W 2020 roku nie zazieleniło się i zostało uznane za martwe. Miało powyżej 700 lat i było uznawane za najstarszy dąb w Polsce.

Na Opolszczyźnie zaś – w drodze z Rzędowa do Turawy (gm. Turawa) spokojnie żyje najstarszy w kraju przedstawiciel nieco rzadszego gatunku dęba bezszypułkowego i ma około 400 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *