Ile lat miała Matka Boska gdy umarła?
Wiara

Il lat miała Matka Boska, gdy umarła?

Biblia choć jest cenną Księgą, nie daje nam odpowiedzi na wszystkie pytania, dotyczy to również tych, które odnoszą się do postaci biblijnych. Wówczas odpowiedzi na nie można szukać gdzieś indziej, na przykład w tradycji kościelnej. Tak też jest w przypadku kwestii, ile lat miała Matka Boska, gdy umarła. Czy da się znaleźć jednoznaczną odpowiedź?

Biblia o tym milczy, głos zabiera Tradycja

Z kart Pisma Świętego nie dowiadujemy się, w wieku ilu lat opuściła padół łez Matka Jezusa. Co więcej, Księga raczej skąpo wspomina o Najświętszej Maryi Pannie. Również jej śmierć spowita jest całunem niejasności. Tam, gdzie milczy Biblia, do głosu częstokroć dochodzi Tradycja. Tak też jest i tym razem. Przy czym są różne tradycje, na przykład katolicka oraz prawosławna. Papież Pius XII zatwierdził dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Według niego, gdy wypełniły się Jej ziemskie dni, została wzięta do nieba. Nie jest to to samo co Wniebowstąpienie Syna. Kościół nie rozstrzyga też, czy Matka Boża najpierw umarła, by następnie dać się unieść i wkroczyć do niebiańskich komnat, czy raczej ominął ją los większości śmiertelnych istot.

W prawosławiu istnieje żywy przekaz o Zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, co wiązałoby się, że śmierć w tym przypadku nie zaistniała, a Matka Boska zasnęła, by momentalnie dołączyć do Syna.

Wiele niejasności wiąże się też z miejscem Jej śmierci, przy czym podaje się Efez bądź – częściej – Górę Oliwną.

Ile natomiast miała lat, gdy przyszło Jej odejść? W średniowieczu wierzono, że ziemska wędrówka Matki Bożej trwała 63 lata. By to upamiętnić, różańce miały właśnie tyle paciorków. Dzisiaj podaje się zbliżony wiek, w którym Najświętsza Maryja Panna dostąpiła Wniebowzięcia, podaje się bowiem, że miało to miejsce 48 lat po narodzinach Chrystusa, podczas których Jego Matka była bardzo – jak na dzisiejsze realia – młoda.