najstarszy zamek na świecie
Zagwozdki

Najstarszy zamek na świecie

Wielu z nas interesują rozmaite rekordy. Dotyczy to na przykład najstarszych obiektów na świecie, w Polsce, w Europie. Interesują nas zarówno budowle świeckie jak i sakralne. O drugich już nieco pisaliśmy, zaś dziś poświęcimy nieco miejsca zabytkom nie należącym do domeny sacrum. Skupimy się na zamkach i wyruszymy w podróż przez epoki i kontynenty, by spróbować dotrzeć do najstarszego zamku na świecie. Czy to jest możliwe?

W poszukiwaniu starodawnych cytadel

Człowiek od swego zarania szukał schronienia przed wrogimi siłami. Na początku były to zwierzęta oraz żywioły przyrody, następnie – kiedy liczebność przedstawicieli homo sapiens wzrosła – musiał się bronić przed innymi ludźmi. W epoce kamienia za schron służyły mu jaskinie, które adaptował do tego, by dało się w nich w miarę przyzwoicie egzystować. Potem, gdy człek by sprawniejszy w posługiwaniu się narzędziami, zaczęły powstawać pierwsze, jeszcze prymitywne grodziska. Trzeba było nieco poczekać, aż wzniósł zamki z prawdziwego zdarzenia.

Zamki normandzkie

Za pierwszych budowniczych zamków co się zowią uznaje się często Normanów. To były północne ludy, które kolonizowały północną Francję, a także Anglię. W 1066 odnieśli z Anglosasami bitwę pod Hastings. Od tego czasu, by się wzmocnić, z wielką werwą budowali warownie, które tworzyły łańcuchy obronne nie do zdobycia, przynajmniej przez kolejne stulecia. Zrazu były to rezydencje rycerskie typu motte. Były to grody stożkowe, na których stawiano drewniane konstrukcje obronne. Dość szybko Normanowie zastąpili je kamiennymi warowniami.

Cytadela Aleppo

Również zdecydowanie bardziej na południu, bo w dzisiejszej Syrii, wcześnie wznoszono pierwsze warownie. Już 3000 lat p.n.e w obecnym Aleppo istniał pierwszy obiekt o charakterze obronnym. Przez kolejne stulecia i tysiąclecia ewoluował, zgodnie z postępem technologicznym tamtejszych ludów. W 1260 r. podczas Mongołowie zdobyli twierdzę, by ją wnet zniszczyć. Odbudowali ją w kolejnych latach Mamelukowie. W XVI wieku Tamerlan ze swymi hordami obrócił twierdzę w perzynę… Znacznie później, bo za czasów Imperium Osmańskiego, odbudowano cytadelę i stoi ona do dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *