co to znaczy XD?
Zagwozdki

Co to znaczy XD?

Dziś komunikacja międzyludzka wygląda inaczej niż 10, 20 lat temu. Wpływ na to miał rozwój technologiczny, w tym rozpowszechnienie telefonów komórkowych, a także internetu. Co też przyczyniło się do globalizacji – wszakże żyjemy, jak to ktoś trafnie ujął, w globalnej wiosce. Posługujemy się skrótowcami, na przykład akronimami oraz tzw. emotikonami. Jedną z nich jest popularne “XD” – co ono znaczy?

XD to rozbawienie

Emotikonek złożonych z liter oraz innych znaków używaliśmy już na początku ery telefonów komórkowych, teraz równie chętnie to robimy w komunikatorach internetowych czy na forach. Przy czym szczególnie brylują w tym ludzie młodzi – nastolatkowie, ale i starsi – którzy, cóż, nieraz ich nadużywają, a wręcz ograniczają do nich przekaz, nie będąc w stanie skonstruować bardziej zniuansowanej wypowiedzi.

XD, jak nie trudno wywnioskować, składa się z dwóch dużych liter, czyli “X” oraz “D”. Obydwie współtworzą buźkę, którą wyraźniej widać, kiedy przekręcimy głowę. Literka “X” to przymrużone z rozbawienia oczy, natomiast “D” odpowiada za rozdziawione, śmiejące się usta. XD to graficzne przedstawienie skrótu “LOL”, który jest rozwijany albo jako “Lot of laughs” (“kupa śmiechu”), albo “laugh out loud” (“śmiech do rozpuku”).

Kiedy używamy dwuznaku XD? Oczywiście wówczas, kiedy jesteśmy rozbawieni do łez. Przy czym zależnie od kontekstu, nasz śmiech ma nieco inny wymiar. Śmiechem przecież możemy kwitować czyjeś wypowiedzi, które uznajemy po prostu za komiczne, wtedy nasz śmiech jest uznany jako forma krytyki. Innym razem jesteśmy szczerze rozbawieni, wówczas XD nie nosi negatywnych konotacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *