ile razy urugwaj był mistrzem świata?
Zagwozdki

Ile razy Urugwaj był mistrzem świata?

W tym roku Mistrzostwa Świata się nie odbędą, zatem zabraknie wielkich emocji związanych z meczami o najwyższą stawkę. Zamiast tego możemy wsiąść w wehikuł czasu i poczuć choć nieco atmosferę, która panowała na poprzednich mundialach. Interesują nas dzisiaj te, na których najbardziej zaszczytne laury zebrała reprezentacja Urusów, czyli Urugwajczycy.

Drużyna z tradycjami

Urugwajczycy od początku rozgrywek o Puchar Świata uważani są za jedną z mocniejszych nacji. W Ameryce Południowej bardziej utytułowani są jedynie Brazylijczycy oraz Argentyńczycy. Co ciekawe, z obydwiema reprezentacjami musieli stoczyć ciężkie boje o najwyższe zaszczyty. Natomiast ci drudzy uważani są za odwiecznych rywali, co wynika między innymi z faktu sąsiedztwa. Natomiast Urugwajczycy mogą pochwalić się czymś, czego już nikt inny nie osiągnie… Otóż to oni poraz pierwszy wnieśli w górę puchar za Mistrzostwo Świata. A miało to miejsce 90 lat temu w roku 1930…

Pierwszy tytuł mistrzowski

Mundial rozegrał się na ich rozimej ziemi. W taki sposób Międzynarodowy Związek Piłkarski postanowił uczcić 100-lecie niepodległości gospodarzy. I jak się później okazało – świętowanie to było huczne. Piłkarze bowiem nie zawiedli. Wszystkie mecze rozegrane zostały w Montevideo, w tym większość na nowo wybudowanym stadionie Estado Centenario (Stadionie Stulecia!) Do boju przystąpiło zaledwie kilkanaście ekip, w tym zaledwie 4 z Europy (między innym Rumunia). Drużyny znalazły się 3-zespołowych grupach. W pierwszym swym meczu Urugwajczycy pokonali Peruwiańczyków, co uznano w ojczyźnie za rozczarowanie. Natomiast w Peru celebrowano tę nieznaczną porażkę. Kolejny mecz zakończył się okazalszym wynikiem – Urusi w pokonanym polu pozostawili Rumunów, wlepiając im aż 6 bramek.

Szli jak burza przez kolejne fazy rozgrywek, by w finale stanąć oko w oko z Brazylią. Ostatecznie zwyciężyli 4-2 i zapisali się do annałów światowego futbolu.

20 lat później

Po latach przerwy wynikłych z II Wojny Światowej mundial znów zawitał do Ameryki Południowej, w Brazylii. W szranki stanęła nieparzysta liczba drużyn, gdyż niektóre z powodów komunikacyjnych nie mogło dotrzeć na miejsce.

Urugwaj bez skrępowania pokonywał kolejne szczeble turnieju, aby w finale stanąć naprzeciw Argentynie. W pierwszej połowie finału, rozgrywanego na legendarnej Maracanie, nie padła bramka. Zaraz po wznowieniu meczu na prowadzenie wyszli Argentyńczycy. Dopiero po mniej więcej 20 minutach wyrównali Urusi za sprawą wybitnego Schiafiniego. Potem strzelili drugą bramkę i prowadzenia już nie oddali. Drugi tytuł mistrzowski i póki co ostatni stał się faktem!