kim jest człowiek?
Filozofia

Kim jest człowiek?

Do dziś toczą się spory o to, kim jest człowiek. Zależnie od tego, jaką mamy wizję świata, inaczej podchodzimy do tego zagadnienia. Niektórzy twierdzą, że człowiek to zwierzę w ludzkiej skórze, czyli istota, która tylko w zewnętrznych przejawach różni się od innych stworzeń. Są i tacy, którzy wychwalają człowieka jako gatunek pod niebiosa, twierdząc, że góruje nad pozostałymi istotami pod wieloma ważnymi względami. A jak jest naprawdę? Czy można w tym względzie uzyskać jednoznaczną, nie budzącą wątpliwości odpowiedź?

Człowiek – istota rozumna

Podkreśla się nieraz to, że człowiek to istota rozumna. Ale to niewiele mówi, gdyż inne stworzenia również mają swój rozum, akurat na tyle rozwinięty, aby mogły podtrzymać swoje życie oraz wydać na świat potomstwo. Twierdzi się, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Miałoby to nas różnić od zwierząt. Podobnie jak to, że wykształciliśmy kulturę oraz potrafimy – choć nie zawsze – zapanować nad naszymi instynktami. Z tego punktu widzenia, rzeczywiście nie jesteśmy znów do końca takimi zwierzętami jak inne… Tym niemniej po prawdzie i tak nimi jesteśmy. I od tej prawdy nie sposób uciec. Wystarczy nieco poczytać o tym, jakie miejsce zajmujemy w taksonomii, czyli gdzie człowiek mieści się jako gatunek.

Człowiek jako ssak

Zaliczamy się do dość pokaźnej gromady ssaków. Dzielimy tę dolę zarówno z małą myszką, dziobakiem, który składa jaja oraz olbrzymem oceanicznym – czyli płetwalem błękitnym. Spełniamy po prostu kryteria. Jak w większości przypadków, również ludzkie dziecię rodzi się jako łyse i bezbronne. Mamy na przykład zęby, a ma je większość ssaków, pomijając łuskowce, fiszbinowce, mrówkojada czy kolczatkę (te muszą sobie inaczej radzić). Może nie mamy futra, ale za to zostaliśmy zaopatrzeni we włosy, co również jest cechą dystynktywną. Z kolei sama nazwa wzięła się od tego, w jaki sposób nowo narodzone ssaki pobierają pokarm, poprzez ssanie. A pożywienie pobierają z gruczołów mlekowych – najczęściej są to sutki (choć nie zawsze!). Kolejna rzecz, jaka charakteryzuje ssaki, to fakt, że ucho środkowe współtworzą 3 kosteczki słuchowe, wdzięcznie nazwane kowadełkiem, młoteczkiem i strzemiączkiem.

Co do tego, że człowiekiem jest ssakiem, nie ma wątpliwości. Poza tym zaliczany jest do rzędu naczelnych, a kolejno wyższych naczelnych (podrząd) i wreszcie – małp właściwych (infrarząd). Zatem tak właściwie – jesteśmy małpami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *