Z grubsza rzecz biorąc istnieją dwa rodzaje odpowiedzi na pytanie, dlaczego morze jest słone. Jeden wypływa z mądrości ludowej i zawiera wątki folklorystyczne. Gdy byliśmy bardzo małymi dziećmi, innych wyjaśnień nie potrzebowaliśmy. Z czasem nieco się zmieniło, przestaliśmy myśleć na modłę magiczną , dlatego zadowalają nasz raczej odpowiedzi, które śmiało można nazwać naukowymi…
Zatopiony młynek, galera z solą, itd…
Gdy byliśmy dziećmi, zanurzeni byliśmy w świecie baśni i fantastycznych historii. Właściwie nie odróżnialiśmy tak precyzyjnie świata realnego od świata wyobraźni – obydwa bowiem nawzajem się przenikały. Wtedy też rozmaite zjawiska tłumaczono nam właśnie za pośrednictwem baśni. Niektóre z nich do dziś znajdują poczesne miejsce w naszej pamięci.
Być może chodzi także o bajki wyjaśniające, czemu morze jest słone. Najpopularniejsze są dwie. W pierwszej pojawia się magiczny młynek. Czemu magiczny? No właśnie dlatego, że mieli bez przerwy sól, dostarczając ją do morskich oraz oceanicznych wód. Jest jeszcze inna równie ciekawa historyjka. Opowiada ona o galerze, która na falach przewozi sól. Niestety w pewnym momencie idzie na dno… skrzynie z transportem się rozbijają, a sól zasala morza i oceany…
A co na to nauka?
Szczerze mówiąc jakoś do 1979 roku nie wiedzieliśmy właściwie, dlaczego morza są słone. Krążyły oczywiście rozmaite hipotezy, niemniej dopiero podmorska podróż śmiałych badaczy zebrała niezbędne dowody. Okazało się, że wody oceaniczne wpływające pod ziemię, wracały w odmienionym stanie, jak gdyby przechodząc cudowną przemianę, zawierając w sobie więcej cząsteczek soli. Przy czym istnieje jeszcze więcej czynników, które wpływają na zasolenie mórz i oceanów.
Wpływ na to mają choćby podmorskie wulkany, które mają skłonność do “wypluwania” co jakiś czas skał mineralnych. Niektóre z nich zaś cechują się słonym smakiem. Nie inaczej jest w przypadku innych skał, na przykład tych które znajdują się na lądzie. Pod wpływem deszczu czy nurtu rzecznego rozpuszczają się i są transportowane do mórz i oceanów. Wówczas to gromadzą się wraz z nimi pokłady soli.
Tym bardziej słone są morza i oceany, im szybciej parują powierzchnie ich wód. Nic zatem dziwnego , że tak słone jest Morze Martwe, które leży w gorącej strefie klimatycznej. W tym akwenie stężenie soli osiąga tak wysoki poziom, że żadne stworzenia nie mają szans w nim przeżyć!