Kimono to kunsztowne przyodzienie, które stanowi coś więcej niż tylko wierzchnie nakrycie ciało. Ma również wymiar rytualny, kulturowy a także społeczny. Kojarzy się nierozerwalnie z krajem, w którym od stuleci jest noszone. Cóż to za kraj? Służymy odpowiedzią i garścią ciekawostek!
Strój z historią
Pierwsza wzmianka o japońskim stroju jest nam znana z chińskich III-wiecznych zapisków. Dawni podróżni z Chin opisali zarówno przyodzienie mężczyzn jak i kobiet. Nie było to jeszcze kimono, którego rozkwit rozpoczyna się od około siódmego wieku naszej ery. I strój ten, rzecz jasna, wywodzi się z Japonii i jest z nią kojarzony nawet przez ludzi, którzy niewiele wiedzą o tej jakże odległej i budzącej dużo zdziwienia kulturze. Początkowo ubrania te nie były tak barwne jak obecnie są, były pod tym względem prostsze. Niemniej ich krój prawie wcale się nie zmienił. Są sztukowane z równo uciętych kawałków. Mają się równo układać na ciele i zakryć jego rozmaite defekty.
A co znaczy samo słowo “kimono”. Nic skomplikowane, gdyż “ki” to “do noszenia”, natomiast “mono” określa “rzecz”, zatem kimono jest po prostu czymś do noszenia.
Istnieje wiele rodzajów tego pięknego stroju. Inny przeznaczony jest dla mężatki, a inny wdowy czy panny. Znaczenie ma również ranga spotkania, oczywiście na te najważniejsze zakłada się najbardziej okazałe i misternie tkane kimono.
Niegdyś Japończycy nosili kimono na co dzień, aktualnie zakładają je na specjalne okazje, na przykład wesele czy ceremonię picia herbaty.
Nie tylko dla kobiet
Kimono kojarzy nam się raczej z kobietami, tymczasem w Japonii noszą je także dzieci oraz mężczyźni. Najbardziej elegancka forma męskiego kimona. Według etykiety zapaśników sumo muszą oni poza areną pojawiać się w kimonach.
Co ciekawe, kimonami zwyczajowo nazywa się również stroje karateków, judoków, niemniej jest to zdecydowanie inny rodzaj ubrania.