czy słoń ma zęby
Świat zwierząt

Czy słoń ma zęby?

Słonie to fascynujące stworzenia. Lubisz oglądać programy przyrodnicze im poświęcone, a także chętnie czytamy na ich temat rozmaite ciekawostki. Zastanawiasz się pewnie, czy słoń ma zęby (w innym wypadku, nie szukałbyś informacji na ten temat w internecie). Dobrze trafiłeś, bo przygotowaliśmy na ten temat artykuł.

Uzębienie słonia

Słoń należy do gromady ssaków, podobnie jak i my. Również i on może się poszczycić uzębieniem. Zresztą większość ssaków dysponuje zębami, choć nie jest to regułą, gdyż na przykład mrówkojad nie ma ich, bo też nie potrzebuje, gdyż operuje wąskim pyszczkiem i językiem. Za to słoniowi zęby są niezbędne do życia. Ma mniej zębów niż my, zle również odznacza się heterodontyzmem, czyli że nie wszystkie zęby, jakie ma, są tego samego kształtu i pełnią te same funkcje. Słonie mają mniej zębów niż my. Im wystarcza 24.

Ciosy i pozostałe zęby

Przy czym dwa z nich to rozwinięte ciosy, które rosną przez całe życie i są dość widoczne. Służą one słoniom do walki, a także są przydatnym narzędziem, przy pomocy którego te olbrzymy przesuwają przedmioty lub też ryją w ziemi. Mylnie nazywane są kłami, bo mogą je przypominać wyglądem. Jeżeli u ludzi występuje prawo- czy też leworęczność, tak w przypadku słoni można mówić o preferencji lewego bądź prawego ciosu, który jest nieco inaczej ukształtowany. Ciosy są charakterystyczne szczególnie dla słoni afrykańskich, podczas gdy u mniejszych, azjatyckich mają je wyłącznie samce, i to nie zawsze, gdyż ze względu na polowania selekcja naturalna sprzyja słoniom bez ciosów.

Pozostałe zaś zęby służą do przeżuwania pokarmu roślinnego. I tutaj występuje polifodontyzm. Czyli zęby odrastają słoniom wielokrotnie, aż do sześciu razy. Ostatnia wymiana zębów ma miejsce, kiedy słoń jest już wiekowy i po utracie tego zestawu, nowe już się nie pojawiają, wówczas słonie umierają śmiercią głodową.

Warto jeszcze wspomnieć, że żeby nie wyrastają u słoni pionowo, lecz pojawiają się poziomo, wypierając stare zużyte zęby.

Dowiedz się jeszcze, czy słoń ma kopyta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *