czy słoń ma zęby
Świat zwierząt

Czy słoń ma zęby?

Słonie to fascynujące stworzenia. Lubisz oglądać programy przyrodnicze im poświęcone, a także chętnie czytamy na ich temat rozmaite ciekawostki. Zastanawiasz się pewnie, czy słoń ma zęby (w innym wypadku, nie szukałbyś informacji na ten temat w internecie). Dobrze trafiłeś, bo przygotowaliśmy na ten temat artykuł.

Uzębienie słonia

Słoń należy do gromady ssaków, podobnie jak i my. Również i on może się poszczycić uzębieniem. Zresztą większość ssaków dysponuje zębami, choć nie jest to regułą, gdyż na przykład mrówkojad nie ma ich, bo też nie potrzebuje, gdyż operuje wąskim pyszczkiem i językiem. Za to słoniowi zęby są niezbędne do życia. Ma mniej zębów niż my, zle również odznacza się heterodontyzmem, czyli że nie wszystkie zęby, jakie ma, są tego samego kształtu i pełnią te same funkcje. Słonie mają mniej zębów niż my. Im wystarcza 24.

Ciosy i pozostałe zęby

Przy czym dwa z nich to rozwinięte ciosy, które rosną przez całe życie i są dość widoczne. Służą one słoniom do walki, a także są przydatnym narzędziem, przy pomocy którego te olbrzymy przesuwają przedmioty lub też ryją w ziemi. Mylnie nazywane są kłami, bo mogą je przypominać wyglądem. Jeżeli u ludzi występuje prawo- czy też leworęczność, tak w przypadku słoni można mówić o preferencji lewego bądź prawego ciosu, który jest nieco inaczej ukształtowany. Ciosy są charakterystyczne szczególnie dla słoni afrykańskich, podczas gdy u mniejszych, azjatyckich mają je wyłącznie samce, i to nie zawsze, gdyż ze względu na polowania selekcja naturalna sprzyja słoniom bez ciosów.

Pozostałe zaś zęby służą do przeżuwania pokarmu roślinnego. I tutaj występuje polifodontyzm. Czyli zęby odrastają słoniom wielokrotnie, aż do sześciu razy. Ostatnia wymiana zębów ma miejsce, kiedy słoń jest już wiekowy i po utracie tego zestawu, nowe już się nie pojawiają, wówczas słonie umierają śmiercią głodową.

Warto jeszcze wspomnieć, że żeby nie wyrastają u słoni pionowo, lecz pojawiają się poziomo, wypierając stare zużyte zęby.

Dowiedz się jeszcze, czy słoń ma kopyta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *