czy owady czują ból
Świat zwierząt

Czy owady czują ból?

Owady tak bardzo różnią się od innych stworzeń, że nie tak rzadko spotykamy się z pytaniem – “czy owady to zwierzęta?”. Niedawno na nie odpowiedzieliśmy. I pozostajemy przy tej grupie zwierząt. Tym razem spróbujemy odpowiedzieć na zdecydowanie trudniejsze pytanie, a mianowicie – czy one odczuwają ból?

Co czują owady?

Widząc pieska czy kotka, nie mamy wątpliwości, że te stworzenia mają odczucia, tym bardziej zrozumiałe jest, że odczuwają ból. Zresztą bardzo wymownie go wyrażają. Płazy czy gady wprawdzie nie wydają nam się aż tak uczuciowe, ale nie zastanawiamy się raczej nad tym, czy i im jest znane doznanie bólu. Inaczej rzecz wygląda z owadami. Choćby pszczoła pozbawiona była skrzydełek, nie widać po niej, aby sprawiało jej to ból, dyskomfort owszem, ale cierpienie?

Również naukowcy nie są co do tego całkiem zgodni. Pewne zaś jest, że insekty mają układ nerwowy. Zatem w gruncie rzeczy odbierają te same bodźce co my. Reagują więc na temperaturę, dźwięk, zapach i światło. W pewnym natężeniu powodują u nas ból, co jest dla nas ostrzeżeniem. Niewątpliwie “system ostrzegawczy” funkcjonuje również u owadów. Przy czym pojawiają się wątpliwości, czy impulsy dochodzą do układu nerwowego jak gdyby automatycznie, czy też dzieje się to przy udziale świadomości owada.

Nieco światła na kwestię cierpienia owadów rzuciły pewne badania. Przeprowadzono je na muszkach owocówkach i wykazały one, że stworzenia te dotyka chroniczny ból. Czyli towarzyszy im na długo po tym, kiedy skutki urazu zostały zaleczone. Podobne zjawisko zachodzi u ludzi, co może okazać się przydatne przy poznawaniu ludzkiego systemu nerwowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *