Ile żyje komórka jajowa?
Zagwozdki

Ile żyje komórka jajowa?

Gameta żeńska, czyli komórka jajowa, w porównaniu do męskiego odpowiednika, plemnika, jest prawdziwym gigantem. Tym niemniej jej żywot nie trwa długo, a bardziej żywotny jest plemnik. To istotna kwestia, gdyż od tego może zależeć, czy kobieta zostanie zapłodniona czy też nie. Jak długo więc żyje komórka jajowa?

Krótki, lecz burzliwy żywot oocytu

Jak dobrze wiemy, by doszło do zapłonienia, najpierw musi mieć miejsce owulacja. Ale jeszcze przed nią w ciele kobiety odbywa się oogeneza. Czym ona jest? To proces, podczas którego formuje się komórka jajowa, zwana również oocytem. Odbywa się on w jajniku kobiety. Co ciekawe, w ciągu jej życia tworzy się średnio 400-500 komórek jajowych. Całkiem sporo? Owszem, lecz bardzo mało, jeśliby ową liczbę zestawić z potężnym zastępów plemników wyprodukowanych przez każdego mężczyznę.

W każdym razie, gdy gameta żeńska dojrzeje, wychwytuje ją jajowód. Od tego czasu zaczyna się krótki, lecz intensywny żywot oocytu. Ile on trwa? W tym względzie pojawiają się pewne rozbieżności. Niektórzy dolną granicę ustawiają na 12 godzinach, a górną – 48. Można więc przyjąć, że średnio gameta żeńska żyje mniej więcej dobę. Natomiast plemnik dla odróżnienia może egzystować w organizmie kobiety nawet przez kilka dni.

Sensem istnienia komórki jajowej jest przyjęcie plemnika oraz połączenie się z nim. Nie jest wtedy, jak nieraz się sądzi, bierna, lecz angażuje się w wybór optymalnego plemnika. Zapłodnione jajo staje się zygotą i po okołu siedmiu dniach poprzez ruchy rzęsek zostaje wprowadzone do macicy. Zatem zapłodniona komórka jajowa żyje dodatkowo tydzień dłużej niż niezapłodniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *