najstarszy klub piłkarski w Polsce
Zagwozdki

Najstarszy klub piłkarski w Polsce

Polskie kluby piłkarskie nie dają swoim fanom wielu powodów do radości. Największe trofeum, jakim mogą się pochwalić, jest puchar przyznawany za mistrzostwo Polski. Triumfator i tak z reguły przegrywa z kretesem z zagranicznym rywalem o udział w Lidze Mistrzów czy mniej prestiżowej Lidze Europy. Przyszłość nie rysuje się w bardziej optymistycznych barwach – wręcz odwrotnie. Dlatego z większą przyjemnością zanurzamy się w otchłań historii, czyli czasów, gdy polscy piłkarze wiedzieli, jak się kopie piłkę.

Najstarszy nieistniejący klub piłkarski w Polsce

Przez długi czas (przeszło sto lat!) palmę pierwszeństwa w tej materii dzierżył klub piłkarski ze Lwowa – Czarni Lwów. Niemniej w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku historycy i statystycy futbolowi dogrzebali się ciekawych informacji. Okazało się, że najstarszy polski klub piłkarski rzeczywiście został założony we Lwowie, niemniej nie chodzi o “Czarnych”, lecz nieco mniej utytułowaną Lechię Lwów. Co ciekawe, obydwie drużyny powstały latem w 1903 roku. Jednak to założyciele Lechii Gdańsk byli pierwsi. Zespół przez lata swojego funkcjonowania silnie był związany ze środowiskiem kolejarskim, z którego wywodzili się zarówno gracze jak i działacze.

Lechia jest obecna także i w obecnych rozgrywkach. Niemniej jest to popularna Lechia z Gdańska, które w pewnym stopniu przejęła tradycję po lwowskim klubie (dotyczy to choćby biało-zielonych barw).

Najstarszy istniejący klub w Polsce

Tyle jeśli chodzi o najstarszy nieistniejący klub piłkarski w Polsce. Jeżeli zaś chodzi o te, które wciąż biorą udział w rozgrywkach – najbardziej w tej kwestii zasłużoną drużyną jest Cracovia Kraków, która została utworzona w 1906 roku. Zostało to ogłoszone w poczytnym dzienniku wraz z adnotacją o naborze do zespołu.

Pojawiają się czasem głosy, że starsza jest Resovia Rzeszów. Nieoficjalnie zaczęła istnieś już w 1905 roku, niemniej dopiero po kilku latach została oficjalnie zarejestrowana.