do czego służy łódź podwodna?
Porady

Do czego służy okręt podwodny?

Okręty podwodne są tak skonstruowane, żeby mogły się samodzielnie zanurzać i wynurzać na powierzchnię. Oczywiście mogą, w sposób kontrolowany, pływać pod wodą. Ciekawostką jest, że pierwsza konstrukcja łodzi podwodnej powstała już 1472 roku.

Zastosowanie łodzi podwodnej

Chyba wszystkim okręty podwodne kojarzą się z działaniami wojennymi. Ale to nie jest ich jedyne zastosowanie. Na wojnie, okręty podwodne, wykorzystuje się do atakowania wrogich statków, ale mogą także służyć ochronie lotniskowców lub w celach rozpoznawczych. Cywilnie, okręty podwodne służą głównie w celach naukowych, ratowniczych lub inspekcyjnych czy konserwatorskich. Po zmodyfikowaniu okrętu, można z jego pomocą wykonywać bardziej wyspecjalizowane zadania, np misje poszukiwawcze albo naprawianie kabli, które są poprowadzone na dużych głębokościach. Okręty podwodne mają także zastosowanie w turystyce.

Trzeba podkreślić, że okręty podwodne całkowicie różnią się od innych statków, pływających na powierzchni wody. Zwłaszcza te, wykorzystywane do celów militarnych, najlepiej sprawdzają się w izolacji. Bardzo często wykorzystuje się do przeprowadzenie nagłego ataku torpedowego, bo w takim sprawdzą się najlepiej. Zdecydowanie gorzej sprawdzą się w długotrwałej obronie.

Przez lata ewoluował także napęd okrętów podwodnych. Obecnie, najczęściej wyposażone są w silniki elektryczne. W okrętach znajdziemy też baterie akumulatorowe, napęd jądrowy, generatory diesla, napęd hybrydowy… Współczesne okręty podwodne są bardzo zaawansowane technologicznie, zdolne niszczyć nie tylko pojedyncze obiekty. Dzisiaj coraz więcej państw rezygnuje z tych jednostek i sukcesywnie zmniejsza swoją flotę, jednak są takie wyjątki jak Korea Południowa czy Singapur.