Co to znaczy hakuna matata?
Świat alternatywny

Co to znaczy hakuna matata?

Dzieciństwo niektórych z nas przypadło na czas, gdy w kinach – a potem przez magnetowidy – wyświetlano pierwszą część Króla Lwa. Ze względu na dramatyzm i barwnych bohaterów ten disnejowski film animowany z marszu stał się popularny wśród młodych widzów.

Fenomen produkcji opiera się także na tym, żę pojawiają się w nim zwierzęta sawanny, którymi tak bardzo interesują się dzieci.

W pewnym momencie opowieści pojawia się para przyjaciół, surykatka Tymon i guziec Pumba. Gdy widzą przygaszonego lewka, odśpiewują mu radosną, krzepiącą pieśń. W jej refrenie pojawia się melodyjna fraza – hakuna matata. Z zapałem sprawdziliśmy, z jakiego języka pochodzi oraz co oznacza.

Nie martw się!

Głównym bohaterem bajki jest Simba. Na początku jest beztroski i lubi się bawić ze swą koleżanką, Nalą, jednak nagle dochodzi do tragedii. Lewek, w końcu jeszcze młody i niedoświadczony, wpada w zasadzkę swego nikczemnego stryja. Znajduje się w wąwozie i ku niemu zmierza stado antylop, które by go stratowały, gdyby nie poświęcenie ojca, Mufasy. Król lwów ratuje następcę tronu, lecz okupuje to własnym życiem.

Simba od tego czasu, pełen żalu, przemierza sawannę i w końcu się gubi. Dociera to zagajnika, w którym natrafia na wspomnianych we wstępie kompanów. Widząc jak jest przygnębiony, śpiewają mu pieśń. Jej motywem przewodnim są słowa – hakuna matata. Wywodzą się one z języka suahili – którym posługuje się wielu mieszkańców środkowej i wschodniej Afryki (m.in. z takich krajów jak Tanzania czy DR Konga). I słowa te oznaczają – “nie martw się”. Co ciekawe, “simba” w tym języku oznacza “lwa”.

Od tego czasu Simba krzepnie, odzyskuje radość życia. Poznaje także inne stworzenia, między innymi pawiana szamana o imieniu Rafiki, który szkoli go w wielu umiejętnościach.

Wreszcie Simba jest gotowy, by powrócić w rodzinne strony i odebrać uzurpatorowi, stryjowi Skazie, królewski stolec.