jacek soplica ksiądz robak
Świat alternatywny

Jacek Soplica: ksiądz Robak

Kto jest głównym bohaterem epopei narodowej Pan Tadeusz. Na pewno nie pan Tadeusz, który jest raczej postacią z tła. W poemacie na pierwszy plan wysuwa się niejednoznaczna, skonfliktowana sama z sobą osoba Jacka Soplicy, który w pewnym momencie staje się księdzem Robakiem. I jemu też poświęcamy ten artykuł.

Ksiądz Robak w Panu Tadeuszu

Zagłębiając się w dzieło, dowiadujemy się coraz więcej na temat przeszłości Jacka Soplicy. Niegdyś był bitnym, odważnym, nie znoszącym sprzeciwu litewskim szlachciem. Z racji swojego charakteru uznawany był za głowę rodu Sopliców. Swoją barwną osobą zyskiwał wrogów oraz kompanów. Talentem do awantur i pijatyk ujął stolnika Horeszkę. Była między nimi zgoda, lecz do czasu. Soplicy spodobała się bowiem córka druha, Ewa. Sympatia była prawdopodobnie odwzajemniona, jednak stolnik, wielki pan na swych włościach, uznał, że choć z Jacka jest chłop na schwał, to nie nadaje się na partię dla ukochanej córki.

Przyjaciele poróżnili się. Soplica jeszcze bardziej się rozpił i wręcz stoczył. Pewnego razu w pijackim amoku ruszył na zamek Horeszki. Wówczas oblegali go Moskale. Stolnik wraz z załogą pobili napastników. Kiedy przywódca świętował, Soplica go zastrzelił, a następnie zbiegł.

Słuch o nim zaginął. Kiedy złość go odeszła, w końcu wróg był już martwy, zaczęły Soplicę oblegać wyrzuty sumienia. Przeszedł więc przemianę. Stał się patriotą. Przyłączył się do Legionów Polskich. Potem, już jako weteran wojenny, wstąpił do zakonu bernardynów. Aby podkreślić swoją małość i pragnienie pokuty przybrał imię Robaka.

Jako Robak powrócił w rodzinne strony z misją od samego Napoleona. Jego zadaniem było wezwać szlachtę na Litwie do wzniecenia rebelii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *