postacie z bajek Disneya
Świat alternatywny

Postacie z bajek Disneya

Bajki Disneya są z nami od dziesięcioleci i nie wygląda na to, by nowe nie miały powstawać. W tym czasie spotkaliśmy niezliczoną ilość różnych typów bohaterów, zarówno tych pozytywnych jak i nikczemnych. Nie sposób by było wspomnieć o wszystkich, ale warto przypomnieć przynajmniej kilka z nich.

Tradycyjne postaci z bajek Disneya

Najpierw przedstawmy kultowe postaci, które zostały stworzone przez Disneya. To oczywiście Myszka Miki, Kaczor Donald oraz ich przyjaciele. Z marszu zyskały przychylność młodych, a także starszych odbiorców. Następnie pojawiły się w komiksach czy grach komputerowych.

Bajki inspirowane baśniami

Postacie, które widzimy w filmach animowanych Disneya, nie wzięły się znikąd. Wiele z nich to bohaterowie przeniesieni z baśni czy innych lektur dla dzieci. Sztandarowym przykładem jest choćby syrenka Ariel. Wdzięczna postać pół-dziewczyny i pół-ryby pojawiła zdecydowanie wcześniej, bo w utworze Hansa Christiana Andersena. To dzieło mówiące o wadze poświęcenie i potrzebie przezwyciężenia egoizmów. W wersji disnejowskiej opowieść ta jest nieco płytsza, ale zawiera wiele uroku. Kopciuszek również nie zrodził się w studio animacji Disneya przed premierą w 1950 roku. To baśń stworzona przez francuskiego autora Charlesa Perraulta.

Postacie z bajek Disneya a literatura wysoka

Twórcy filmów animowanych z wytwórni Walta Disneya czerpali inspiracje także z dzieł literackich przeznaczonych dla dorosłego odbiorcy. Było tak w przypadku Dzwonnika z Notre Dame, który jest bardzo swobodną adaptacją dzieła Victora Hugo o takim samym tytule. Co ciekawe, Król Lew wykorzystuje niektóre wątki zawarte w Hamlecie słynnego Szekspira.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *