czy ksiądz to zawód
Zagwozdki

Czy ksiądz to zawód?

Co do hydraulika, piłkarza, akrobatki czy nawet polityka nie mamy wątpliwości, że wykonują oni swoje zawody. Trochę odmiennie spoglądamy na księdza. Funkcjonuje on bowiem na innych zasadach niż pozostali ludzie. Żyje w celibacie, nie wynajmuje mieszkania… czy zatem ksiądz jest także profesją?

Zawód księdza

Mimo wątpliwości, mniej czy bardziej słusznych, ksiądz jest także zawodem. Choć raczej nie takim samym jak inne. Trudno bowiem po prostu powiedzieć, że ksiądz po prostu wykonuje swoją pracę. Jeżeli ktoś jest kwiaciarką, to po skończeniu zmiany i zamknięciu kwiaciarni jej role zawodowe zostają zawieszone. Ksiądz natomiast jest księdzem przez całą dobę. Odpoczywa, jak każdy, lecz przede wszystkim powinien być oddany swemu powołaniu. Polega ono na duchowej pracy z ludźmi, odprawienie mszy świętej jest jej bardzo istotną częścią, lecz nie jedyną. Służą również w szkołach, szpitalach, a nawet wojsku jako kapelani.

W ujęciu prawnym ksiądz uprawia zawód księdza. Jednak w bardziej ogólnym sensie nie jest to praca, zawód, lecz posługa czy – mówiąc nieco górnolotnie – misja. W takim też duchu wyjaśniał tę kwestę papież Franciszek wiernym z Kuby. Rzekł im, że “bycie księdzem nie jest zawodem, ale pełnym oddania niesieniem ludzim Chrystusa”.

Należy z tym się zgodzić, przy czym również księża pobierają pensje. Muszą wszakże z czegoś żyć. Pensje księżowskie są okryte tajemnicą. Wiemy, że część dochodów przysługuje kapłanowi w ramach tzw. prawa stuły. Są to ofiary złożone na tacę za posługi religijne, np. dakramenty, chowanie zmarłych czy błogosławieństwo.

Z dochodów księdza odprowadzany jest podatek, ma on charakter ryczałtowy. Według prawa kapłan może przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Jednak prawo kościelne zezwala na to dopiero po ukończeniu przez księdza 75 roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *