czy ptaki mają węch?
Świat zwierząt

Czy ptaki mają węch?

Ptaki interesują nas z wielu względów. Podziwiamy ich zdolność do lotu oraz śpiewu (przynajmniej u większości z nich). Zadziwiają i fascynują nas niektóre z ptasich obyczajów. A także to, że wciąż skrywają przed nami wiele tajemnic. Zastanawiamy się na przykład, czy ptaki mają węch… No właśnie, jak to z tym jest?

Co czują ptaki?

Odnalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest wcale takie łatwe. Ptaki bowiem funkcjonują na nieco innych zasadach niż my. Mają te same zmysły, lecz odbierają nimi sygnały, których my nie jesteśmy w stanie zlokalizować. Dotyczy to choćby zmysłu węchu. Raczej przyjęło się myśleć, że nie są one obdarzone wybitnie wyostrzonym węchem. I tak też jest, oczywiście z wyjątkami. Większość skrzydlatych stworzeń zalicza się do ptaków śpiewających i one przeważnie nie są mistrzami w dziedzinie węchu.

Nieraz, by odstraszyć wiewiórki od karmników, dodaje się do ziaren nieco sproszkowanej papryki Cayenne. Wiewiórki wyczuwają zapach, lecz nie ptaki śpiewające, które ochoczo żywią się strawą.

Odór truchła

Lecz zasada nie obejmuje kruków (zatem również ptaków śpiewających), które prawdopodobnie są wyczulone na fetor rozkładającej się padliny. Dzięki temu szybciej docierają na miejsce uczty. Gdyby nie węch, decydującą rolę w odnalezieniu woniejącego przysmaku musiałby odgrywać zmysł wzroku.

Niezwykle wrażliwy na woń rozkładu jest sępnik różowogłowy. Fruwa on nisko nad ziemią, by pochwycić w nozdrza nęcący aromat truchła.

Zapach miodu

Niektóre ptaki mają wybredną dietę. Zaliczamy do nich między innymi miodowody. Jak nietrudno przypuścić, żywią się głównie miodem. Uważa się, że wyczuwają przysmak na odległość poprzez zmysł zapachu.

Delikatny zapach insektów

Reliktowy ptaszek, nielot kiwi węszy niczym posokowiec. Jak się uważa, podnosząc i opuszczając dzióbek wyszukuje woni insektów, które są jego przysmakami.

W poszukiwaniu kryli

Nawałnik burzowy oraz niektóre inne morskie ptaki wyczuwają zapach kryli, którymi się chętnie pożywiają.

Dowiedz się jeszcze, czy ptaki mają słuch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *