Jak długo żyje pszczoła?
Świat zwierząt

Jak długo żyje pszczoła?

Pszczoła należy do jednych z pożyteczniejszych owadów, o tym niemal każdy już wie. Natomiast inne kwestie związane z tymi stworzeniami pozostają nieznane. Z myślą o tym, by przybliżyć czytelnikom owo zwierzę, przygotowaliśmy artykuł na temat tego, jak długo żyje pszczoła.

ile żyją pszczoły miodne ?

Zacznijmy od tego, że w Polsce występuje sporo gatunków pszczół i różnią się one między sobą wyglądem, zachowaniem, wyborem siedlisk, a także długością życia (choć nieznacznie). W każdym razem mówiąc pszczoła, ma się zwykle na myśli najpopularniejszą, czyli pszczołę miodną. I to właśnie jej będzie dotyczył ten artykuł.

Poza tym należy zwrócić też uwagę na to, że występują trzy rodzaje pszczół, które pełnią bardzo różne funkcje, poza tym różnią się pod względem budowy, te rodzaje to: królowa, robotnica i truteń.

Ile żyje pszczoła robotnica?

Najliczniejsze grono w roju stanowią robotnice, czyli bezpłodne samice. Ich zadaniem jest budowa ulu, a także zbieranie nektaru, pyłku i karmienie nim larw.

Wyjąwszy nieprzewidziane okoliczności (na przykład niszczycielskie żywioły), latem robotnice żyją 5-6 tygodni. Giną szybko, bowiem zużywają mnóstwo energii, nieustannie pracując. Zimą sytuacja przedstawia się inaczej. Królowa nie składa już jajek, nie ma więc larw do wyżywienia, pszczoły wówczas znajdują się w stanie półsnu. Choć część, szczególnie mroźną zimą, nie dożywa wiosny, to przeciętnie późna generacja żyje 4-6 miesięcy.

Ile żyje królowa pszczół?

Królowa pszczół to jedyna samica w gnieździe, która jest rozwinięta płciowo. Latem składa jajka i odbywa lot godowy, podczas którego zapładnia ją najsprawniejszy truteń. Ten rodzaj pszczoły jest największy i żyje najdłużej. Średnio jej życie trwa 3-4 lata, natomiast niektóre dożywają nawet 6.

Ile żyje truteń?

Na koniec zostawiliśmy najmniej pożyteczną pszczołę, czyli samca. Niemniej i truteń jest niezbędny, by gniazdo mogło się prawidłowo rozwijać. Tylko jeden z całej generacji dostępuje zaszczytu zapłodnienia królowej. Po tym chwalebnym akcie – ginie. Trutnie żyją tylko latem i to krótko, około 55 dni. Gdy nie są potrzebne, robotnice je przepędzają; na wolności, odstawione od darmowego pożywienia, zdychają z głodu bądź padają łupem drapieżców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *