Czy muchy są pożyteczne?
Świat zwierząt

Czy muchy są pożyteczne?

Mogłoby się wydawać, że niektóre stworzenia są zupełnie bezużyteczne i tylko nam się naprzykrzają. Za takie zwykle uważa się na przykład muchy. Doprawdy, nic tylko fruwają nam koło nosa, przysiadają na jedzeniu i roznoszą zarazki. Rzeczywiście tak jest, przynajmniej w pewnej mierze. Istnieją bowiem również pożyteczne aspekty życia muchy. Trudno to sobie wyobrazić? Ale to prawda i, co więcej, jest ich całkiem sporo.

Pożyteczna mucha

Wielu z nas, gdy tylko widzi muchę, w pierwszym odruchu chwyta po pantofel czy inne śmiercionośne narzędzie. Chodzi o to, by jak najszybciej pozbawić tego szkodnika życia. Ale czy aby na pewno mówimy tu wyłącznie o szkodniku? Otóż nie mucha jest potrzebna – i to nie tylko nam, lecz licznym ekosystemom.

Mucha jako biomasa

Much jest pożywieniem dla wielu stworzeń. Szczególnie jej larwa obfituje w proteiny. Chętnie się nimi żywią ptaki – dla wielu z nich, zwłaszcza gdy mają młode, owady są najważniejszym bądź jedynym źródłem pożywienia – ale także gady, płazy, ryby oraz wiele gatunków ssaków. Muchy stanowią zatem pożywienie dla wielu pożytecznych i skądinąd pięknych istot.

Mucha zapylacz

Z owadami zapylającymi najbliżej kojarzą nam się pszczoły oraz motyle. Tymczasem z tej roli świetnie wywiązuje się wiele much. Jak pszczoły zabierają pyłek w “koszyczkach” to ulu, tak muchy nie transportują go, lecz przenoszą na inne rośliny, dzięki czemu dochodzi do zapylenia. Ponadto mucha ze względu na swe owłosienie idealnie się nadaje do tego, by “transferować” pyłek.

Mucha czyściciel

Muchy są padlinożerne. Żerują na gnijących szczątkach organicznych, także w naszych domach. Można je zatem nazwać czyścicielkami. Nadgryziony przez nie pokarm w dalszej kolejności staje się pastwą bakterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *