kto to jest stalker?
Zagwozdki

Kto to jest stalker?

Stalkerzy są niestety wśród nas. To wyjątkowo groźni i uciążliwi ludzie. Warto więc poświęcić im nieco miejsca, aby wiedzieć, kim są, jakimi kierują się motywacjami oraz jak działają.

Stalker – etymologia

Stalker ma właściwie kilka znaczeń. Zwrot wykreowali bracia Strugaccy, tworząc powieść Piknik na skraju drogi. Zostali w niej przedstawieni stalkerzy, czyli śmiałkowie szukający “skarbów” na pasie ziemi niczyjej, na którym, jak sądzono, biwakowali Marsjanie, pozostawiając po sobie rozmaite przedmioty o trudnym do ustalenia przeznaczeniu.

Znany radziecki reżyser Andriej Tarkowski stworzył film na motywach utworu literackiego, nazywając go po prostu Stalker.

Stalker w pewnym kontekście jest wiec także łowcą przygód i doznać, poszukujący rozmaitych cennych jego zdaniem rzeczy i łupów.

Nas jednak interesuje tutaj inne znaczenie stalkera. Chodzi o prześladowcę.

Stalkerzy są wśród nas

Stalkerzy mogą być na pozór zwykłymi ludźmi, takimi jak my. Lecz wioda podwójne życie. Z jednej strony są przykładnymi obywatelami, z drugiej – groźnymi dręczycielami. Głównie są to osoby samotne, która za cel upatrują sobie osobę płci przeciwnej. Prześladowania może mieć podtekst seksualny, szczególnie w przypadku najbardziej drapieżnych prześladowców (w skrajnym przypadku: seryjnych morderców i gwałcicieli), ale nie musi. Często są ludźmi z otoczenia ofiary. Zdarza się, że działają w ramach odwetu jako dawni partnerzy/partnerki.

Stalkerzy są raczej inteligentni i wykształceni, choć pojawiają się również ci ograniczeni umysłowo – którzy nie snują misternych intryg, a działają z otwartą przyłbicą, niejako na rympał.

Zwykle największą radość czerpią z osaczania swej ofiary. Jej strach i poczucie zagrożenia sprawiają stalkerowi dużą satysfakcję, niemal seksualną.

Atakują z zaskoczenia. Wysyłają esemesy bądź dzwonią. Potrafią zacierać po sobie ślady. Wiedzą dużo na temat prześladowanych, i dają im o tym znać, by wzniecić w nich stan zagrożenia. Rzadko odpuszaczają, choć bywa, że zmieniają obiekt swych napaści.

Duże możliwości stwarzają im nowe technologie. Działają zatem w przestrzeni internetowej, wówczas mówimy o cyberstalkingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *