czy ptaki mają uszy?
Świat zwierząt

Czy ptaki mają uszy?

Nieraz spotykamy się z dość kuriozalnymi pytaniami. Jednak po pewnym zastanowieniu, dochodzimy do wniosku, że nie są zupełnie bezpodstawne, zatem i nad nimi warto by było się pochylić. Taką też zagwozdką jest to, czy ptaki mają uszy?

Niby nie widać ich gołym okiem… Ale już niejeden raz przekonywaliśmy, że jeżeli czegoś nie widać, to jeszcze nie znaczy, że tego nie ma. I tak też jest w przypadku ptasich uszu.

Gdzie są uszy ptaka?

Wyruszamy zatem w podróż, by znaleźć uszy ptaka. Nie jest to tak łatwe zadanie. Łatwiej bowiem ujrzeć uszy innych zwierząt, na przykład ssaków. Mają one bowiem ucho zewnętrzne zarysowane wyraźnie dzięki małżowinie usznej. Co do tego czy zając ma uszy bądź słoń a nawet człek nie ma żadnych wątpliwości.

Nieco inaczej rzecz się przedstawia z ptakami. Na zdrowy rozum, mają uszy! Przecież nie są głuche i reagują na rozmaite dźwięki. Zresztą, gdyby nie miały słuchu, wówczas by nie śpiewały i nie nawoływały się nawzajem. I tak też jest, wszystkie ptaki mają uszy, ale są one niemal całkowicie ukryte pod piórami. Mają one wielkość mniej więcej oczu i znajdują się w ich pobliżu – nieco za oraz pod nimi.

Ptaki mają dobry słuch, a niektóre gatunki nawet bardzo. Sowy słyszą delikatny szmer, jaki wywołuje przemykająca myszka. Dlatego też są tak zdolnymi myśliwymi. Słyszą dźwięki z zakresu, których my jako ludzie nie jesteśmy w stanie odebrać – chyba że dzięki specjalnej aparaturze do nagrywania audialnego.

Ucho ptaka jest skonstruowane podobnie do ludzkiego. Składa się więc z trzech zasadniczych części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz wewnętrznego. Dźwięk przechodzi kolejno przez nie, by wreszcie dotrzeć do mózgu. Uszy służą ptakom – podobnie jak ludziom – nie tylko do słyszenia – lecz również zachowania równowagi (odpowiada za to ucho wewnętrzne).

Nasuwa się pytanie, czy skoro ptaki nie mają małżowiny usznej, to czy są w stanie zlokalizować kierunek, z którego przybywa dany dźwięk? Badania naukowców wykazały, że tak. Nie jest jeszcze jasne, za jaką sprawą miałoby się to dziać, ale wiele wskazuje, że kluczową rolę miałby odgrywać kształt ptasiej głowy.

Niektórym wydaje się, że widzą wyraźnie zarysowane uszy ptaka, ale to pozory. Uszatka ma na przykład na głowie coś co przypomina uszy, jednak są to po prostu gustownie uformowane pióra.

Zobacz też, czy ptaki mają węch. I co mogą wywęszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *