Świat zwierząt

Jak rozpoznać płeć kota

Rozpoznanie płci u kota może być trudne, ponieważ na pierwszy rzut oka ciężko określić czy mamy do czynienia z kocurem czy kotką. Szczególnie jest to utrudnione, gdy nasz kotek jest mały, ale spokojnie – istnieją na to pewne sposoby. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie, to ten wpis jest właśnie dla ciebie.

Jak odróżnić kota od kotki

Znajomość płci kota wiąże się nie tylko z wyborem imienia, ale również pielęgnacją, odżywianiem i usposobieniem, którego poszukujemy u zwierzaka. Jest to również kwestia niezbędna podczas zabiegu kastracji, ponieważ w przypadku samiczki kwota można dojść nawet do 320 zł, natomiast u samca zamkniemy się w 100 złotych. Musimy być świadomi, że koszta te mogą wzrastać wraz z lekami oraz ewentualnymi komplikacjami podczas zabiegu. Podsumowując – znajomość płci kota jest bardzo ważna, jednak teraz odpowiedzmy sobie na pytanie jak to sprawdzić.w

Po pierwsze musimy podnieść ogon kota. W przypadku kotki można mówić o obrazie podobnym do średnika (;), ponieważ układ moczowo-płciowy wygląda jak pionowa szczelina. Natomiast u kocura ujście moczowo płciowe i odbyt są od siebie oddalone co przywodzi na myśl dwukropek (:). Jeśli dobrze się przyjrzymy będziemy w stanie dojrzeć między nimi wypukłość, będą to kocie jądra. Im starszy kot tym bardziej będą one widoczne. 

Jeśli nie jesteś pewien, czy twój koc jest samcem lub samicą udaj się z nim do weterynarza. Nie tylko wykona od wszystkie potrzebne badania, ale również powie ci jak dbać o swojego zwierzaka (zob. więcej, kim jest kot dla człowieka).

Kot czy kotka

Każdy kot jest inny i chociaż przyjęło się, że kocury są bardziej leniwe, a kotki wolą przytulanie, nie generalizuj ich. W końcu koty mają równie zróżnicowane osobowości co ludzie. Warto wspomnieć o tym, że dużo częściej rasowe koty mają określone cechy charakteru niż dachowce. Musisz zdawać sobie sprawę, że twój kot musi nauczyć się ciebie, a ty jego. Jeśli zauważysz niepokojące zachowanie u swojego zwierzaka zwróć się do behawiorysty. 

W tym akapicie warto wspomnieć o rezygnacji z kastracji kota i sterylizacji kotki. Naturalnym usposobieniem kotów jest bycie humorzastymi. Podczas rui kotka i kocur mogą zostawiać na meblach swój zapach. Dla wielu właścicieli koty w tym okresie stają się uciążliwymi lokatorami ze względu na nerwowość i zawodzenie. Po zabiegu koty stają się dużo spokojniejsze, jednak zaczynają tyć. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli utrzymać zwierzaka w dobrej kondycji. 

Kiedy już wiesz jak odróżnić od siebie kotkę od kocura, pamiętaj, że o zwierzęta należy dbać. Regularne wizyty u weterynarza, odrobaczanie, pobieranie krwi oraz szczepienia to podstawa by mieć szczęśliwego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *