kim jest kot dla człowieka
Świat zwierząt

Kim jest kot dla człowieka?

Wielbiciele zwierząt domowych, upraszczając nieco, dzielą się na dwie grupy – zatem kociarzy i psiarzy. Pierwsi doceniają i uwielbiają w kotach tajemniczość i, cóż, kapryśność; drudzy z kolei cenią w swoich pupilach wierność i bezinteresowną miłość.

Dzisiaj skupimy się na kotach, i spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, kim jest kot dla człowieka?

Okazuje się, że nie ma na to jednej prostej odpowiedzi.

Piękne i tajemnicze zwierzę

Koty domowe wywodzą się od dzikich stworzeń, która z reguły preferują samotniczy tryb życia. I nasze pupile odziedziczyły tę cechę po swoich przodkach. Są więc indywidualistami, być może nawet większymi niż my sami, i to właśnie w nich zazwyczaj cenimy. Chadzają własnymi ścieżkami, nawet wówczas, gdy nie wychodzą z domu. Owiane są tajemnicą. Tajemniczość oraz ich piękność sprawiają, że lubimy się im przyglądać. W ich cudownych ślepiach skryta jest głębia, której nie pojmiemy. Mieszkając z kotem pod jednym dachem, wciąż go nie rozumiemy i za każdym razem nas zaskakuje, dzięki czemu przebywanie z nim jest tak ekscytująca.

Tęsknota

Oczywiście kot jest dla człowieka stworzeniem, którym lubi się opiekować, dostarczając mu smakołyków a także przygotowując wygodne legowisko. Troszczenie się o zwierzę słabsze, które wymaga ochrony dowartościowuje ich właścicieli. Dzieci z kolei – ale także niektórzy dorośli – uczą się odpowiedzialności, gdyż żywe stworzenie nie jest maskotką, o której można w każdej chwili zapomnieć.

Kot, jako piękne i niezależne zwierzę, mówi także nieco o nas samych. Chcielibyśmy być takie jak ono – jednak jest to niemożliwe, zatem pozostaje to wyłącznie w sferze marzeń i snów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *