ptak wielkości wróbla
Świat zwierząt

Ptak wielkości wróbla

Wróbelka (Passer domesticus)uważa się zwykle jako małego i niepozornego ptaka. To nieco krzywdzące, gdyż samiec w porze godów prezentuje się nader okazale. I trudno go pomylić z innym ptakiem, ma bowiem wyrazistą szarą myckę i czarny krawacik. Nic tylko z taką urodą szturmować sypialnie niewiast! Poza tym nie jest też wcale taki mały, gdyż w Polsce wiele ptaków śpiewających jest od niego mniejsza. Inne zaś mają zbliżone rozmiary do wróbla zwyczajnego.

Kiedy studiujemy atlasy ptaków, przy opisach wielu gatunków w kewstii rozmiarów punktem odniesienia jest wróbel. Czemu on? Głównie ze względu na jego pospolitość (choć, niestety, jest go u nas coraz mniej!) i fakt, że nawet mało doświadczony obserwator przyrody czy wręcz dyletant w tej materii jest w stanie sobie mniej więcej wyobrazić, jak duży (albo jak mały) jest wróbel.

Zauważmy, że samce tego gatunku są przeważnie nieco większe. Długość wróbla wynosi około 16 centymetrów, a jego waga oscyluje wokół 24-39 gramów. Niewiele tylko mniejszy jest jego bliski krewniak – wróbel mazurek (Passer montanus), który żyje na skraju lasów, przy polach, na miedzach i tym podobnych miejscach. Wróbel zwyczajny wyglądem i rozmiarami zbliżony jest do płochaczy – zarówno halnego jak i zwanego pokrzywnicą. Długością ciała zbliżona jest kapturka i zięba, jednak są znacznie smuklejsza, ważą więc nawet kilkanaście gramów mniej. Zbliżona rozmiarowo do wróbla jest największa i najpospolitsza z sikor – bogatka, nieco mniejsze są inne sikory: czarnogłowa i uboga, modraszka, a zauważalnie mniejsze: sosnówka i czubatka. Z kolei skowronek – znany nam doskonale śpiewak – choć większy od wróbla, waży mniej więcej tyle samo. Wróbel jest więc całkiem masywnym jak na swoje rozmiary ptakiem.

Ptak wielkości wróbla o żółtawym upierzeniu

Niektóre ptaki, które mogą nam się kojarzyć rozmiarowo z wróblami, mają charakterystyczne cechy, na przykład żółtawe upierzenie. Wyróżniają one na przykład trznadle i w nieco mniejszej mierze również dzwońce. Pierwsze śpiewają ładnie, choć nieco monotonnie, a drugie wyróżniają się mocnym dziobem i smuklejszą sylwetką.