Lanckorona: atrakcje
Turystyka

Lanckorona: atrakcje

Wśród najbardziej popularnych parków krajobrazowych w Polsce można w szczególności wyróżnić Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Jest on głównym celem wielu wycieczek organizowanych w góry takie jak Sudety, głównie ze względu na wyjątkową i nigdzie indziej nie spotykaną rzeźbę terenu.

Położenie parku

Park Krajobrazowy Góry Opawskie, jak sama nazwa wskazuje, położony jest w Górach Opawskich, które znajdują się tuż przy granicy z Czechami. Całkowita powierzchnia parku wynosi około czterdzieści dziewięć kilometrów kwadratowych, a jego otulina około pięćdziesiąt kilometrów kwadratowych. W parku krajobrazowym można znaleźć między innymi najwyżej znajdujący się szczyt w całych Górach Opawskich, którym jest Biskupia Kopa. Oprócz tego znajdują się tam cztery rezerwaty przyrody, wśród których można wymienić następujące:

  • Cicha Dolina,
  • Las Bukowy,
  • Nad Białką,
  • Olszak.
    Park Krajobrazowy Góry Opawskie jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów podczas pieszych wycieczek, głównie ze względu na możliwość podziwiania wyjątkowej przyrody.

Rzeźba terenu w parku

Rzeźba terenu w Parku Krajobrazowym Góry Opawskie jest bardzo zróżnicowana. Przez park przepływają dwie rzeki: Biała Głuchołaska, a także Złoty Potok, które nadają mu wyjątkowego klimatu. Oprócz tego w parku można znaleźć liczne wąwozy i doliny, a wzniesienia górskie, które się w nim znajdują są zbudowane w szczególności ze skał paleozoicznych. Największą część parku krajobrazowego zajmują różnego rodzaju lasy. Są to w szczególności lasy o charakterze górskim, a także mieszanym. Położone są one aż na 80% powierzchni całego parku. Najliczniej występują w nich takie drzewa jak świerk czy buk. Fauna i flora parku krajobrazowego również jest bardzo wyjątkowa. Można tam znaleźć wiele gatunków roślin i zwierząt, które są pod ochroną. Z całą pewnością warto je zobaczyć.