dlaczego ptaki śpiewają
Świat zwierząt

Dlaczego ptaki śpiewają?

Ptaki kojarzą nam się z lotem oraz śpiewem. Nie zadajemy sobie pytanie, czemu latają. Przecież sami byśmy to robili, gdybyśmy tylko mogli. Natomiast niektórzy z nas zastanawiają się, dlaczego ptaki śpiewają. Otóż z kilku co najmniej powodów – i właśnie je przedstawimy w niniejszym artykule.

Czemu ptaki śpiewają wiosną?

Łatwiej będzie nam odpowiedzieć na nurtujące pytanie, kiedy zestawimy śpiew z porą roku. Kiedy najczęściej słyszymy rozśpiewane ptactwo? Oczywiście wiosną. Niektóre skrzydlate stworzenia śpiewają wprawdzie przez cały rok, nawet śnieżną zimą, niemniej z reguły najaktywniejsze wokalnie są wiosną. Wówczas wiele gatunków przylatuje do naszego kraju. Duża ich część to ptaki pięknie śpiewające. Na wiosnę ptaki – oraz wiele innych istot – szuka dogodnych do życia terenów, a następnie umacnia swoje panowanie na odkrytych włościach. Ptaki robią to choćby poprzez śpiew. im jest on donośniejszy i nieraz bardziej rozbudowany, tym wzbudza większy strach wśród innych samców tego samego gatunku. Śpiew z jednej strony odstrasza, a z drugiej – przyciąga. Nęci, rzecz jasna, samiczki. Głównym więc powodem, dla którego ptaki śpiewają, jest chęć zdobycia terenu oraz samiczki. Śpiewają również ptaszki niedojrzałe płciowo lub poza porą lęgową, wówczas chodzi o trening lub po prostu… czystą przyjemność płynącą ze śpiewania.

Czemu ptaki śpiewają rano?

Jest wiele teorii, które próbują wyjaśnić, czemu ptaki darzą okolice śpiewem rano, często, gdy jest jeszcze ciemno i zimno. Jedna z nich głosi, że trudna pora (ptak jest jeszcze nierozgrzany) zwiększa wartość śpiewu samca. Słowem, znajduje uznanie w oczach samiczki.

Czemu ptaki śpiewają nocą?

W podobny sposób można by wyjaśnić, dlaczego ptaki śpiewają nocą. Ponadto pewne badania wykazały, że nocą częściej śpiewają osobniki, które jeszcze nie znalazły partnerki. Zatem próbują wykorzystać każdą sposobność, bez względu na porę dnia i warunki pogodowe.