Małe ptaki w Polsce
Świat zwierząt

Małe ptaki w Polsce

Polska ze względu na ukształtowanie powierzchni jest dobrym miejscem dla wielu bardzo różnych ptaków (a także innych zwierząt – o czym jednak nie traktuje niniejszy tekst). Mamy trochę gór z rwącymi i czystymi strumieniami, w których lubią bytować pliszki, zimorodki czy dość mało znany pluszcz. Nie brakuje u nas także lasów, jezior, łąk (choć jest ich, niestety, coraz mniej) oraz pól. Różne miejsce upodobały sobie rozmaite gatunku ptaków. Wśród nich są także te małe. Które z nich znajdziemy w Polsce?

Niektórym wydaje się, że małym i szarym ptakiem jest wróbel. Tymczasem odznacza się on barwnością (szczególnie samczyk w porze godowej) i nie jest wcale taki niewielki. Jako że niemal każdy go zna (przynajmniej powierzchownie) w księgach ornitologicznych stanowi punkt odniesienia do innych przypominających go rozmiarem stworzeń. Czytamy wówczas o innych ptakach, że są wielkością zbliżone do wróbli lub też większe czy mniejsze od nich. Całkiem sporo polskich ptaków jest mniejszych od poczciwego Passera domesticusa. Najmniejszymi są zniczek i mysikrólik, które jednocześnie są dość kolorowe. Lubią buszować wysoko w drzewach lub też przeskakiwać z gałązki na gałązkę. Stworzenie te są niewielkie (i leciutkie), ale nadrabiają to ruchliwością. Dla fotografa przyrody zrobienie dobrego zdjęcie – czyli nieporuszonego – jednemu z nich to prawdziwe wyzwanie.

Oczywiście mysikróliki i zniczki to niejedyne małe ptaki występujące w Polsce. Przyjmując, że wróbel jest dość dużym ptakiem – małych, czyli mniejszych od niego znajdziemy jeszcze bardzo wiele. W mieście, w parku czy na skraju lasu spotkamy strzyżyka, który przypomina nieco myszkę (ubarwieniem, płochością i sylwetką). Myszkowate są także pełzacze – bardzo do siebie podobne leśne oraz ogrodowe. Niewielkie rozmiary osiągają podobne do siebie (i blisko ze sobą spokrewnione) piecuszek i pierwiosnek (po skowronku jeden z pierwszych wiosennych śpiewaków). Przepięknie śpiewa – nieraz także w grudniu czy styczniu (prezentuje wówczas pieśń zimową). Małe są też sikory, a szczególnie sosnówki i czubatki.