jakie zwierzęta żyją w Afryce
Świat zwierząt

Jakie zwierzęta żyją w Afryce?

Afryka to kraj znany przez nas głównie z programów przyrodniczych. Z nich to kojarzymy wiele stworzeń. Interesują nas ich wygląd oraz zachowania. Na sawannie, pustyni czy w lasach równikowych żyje wiele osobliwych zwierząt. Opowiedzmy więc sobie o kilku z nich.

Słoń rekordzista

Zacznijmy od rekordzisty w wielu dziedzinach – czyli od słonia. Na świecie żyją trzy gatunki tych stworzeń. W Afryce występują przedstawiciele dwóch z nich. Mniejszy, leśny, żyje w miejscach zalesionych, podczas gdy większy, afrykański, upodobał sobie sawannę. Drugi z nich to prawdziwy gigant. To największe zwierzę lądowe, nie tylko w Afryce, ale na całym świecie. Jest też, co nie dziwi, najcięższym zwierzęciem stąpającym po ziemi. Przegrywa w tym względzie z potężnymi waleniami. Słonie dzierżą rekordy także w innych kategoriach. Są na przykład długowieczne, najstarsze okazy dożywają nawet 70 lat. Słyną również z inteligencji. Mają bardzo dobrze rozwinięte mózgi, dzięki bogatej siatce neuronów, która powstaje w mózgu słoniątka mającego przyjść na świat. Ciąża trwa rekordowo długo!

Ptak sekretarz

W Afryce nie brakuje ptaków. Występują na tym kontynencie choćby tukany z olbrzymimi dziobami, ale także zdUmiewające swym wyglądem dzioborożce. Osobliwie wygląda również sekretarz jedyny przedstawiciel rodziny sekretarzy. Ma na głowie pióropusz i dziób przypominający orli. Stąpa czujnie na swych długich nogach i wypatrują pośród traw ofiar. Błyskawicznie atakuje, nie pozostawiając stworzeniom szans na ucieczkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *