jakie zwierzęta żyją na łące
Świat zwierząt

Jakie zwierzęta żyją na łące?

Łąki to niezwykle cenne przyrodniczo tereny. Żyje na nich wręcz niezliczona ilość rozmaitych stworzeń. Zarówno maleńkie, niemal niedostrzegalne gołym okiem jak i większe, których nie sposób nie ujrzeć. Wybierzmy się więc na łąkę i przyjrzyjmy się niektórym stworzeniom.

Stworzenia spotykane na łące

Z czym nam się kojarzy łąka? Oczywiście z trawą czy kwiatami. W szerokim rozumieniu terminu łąką są obszary z formacjami trawiastymi. W takim ujęciu byłyby nią zarówno sawanny jak i stepy. My jednak pozostaniemy przy nieco węższym opisie pojęcia “łąka” i ograniczymy się do polskich łąk porośniętych bujnie bylinami, turzycami oraz inną bogatą roślinnością. Ze względu na to bogactwo przyciągają dużo owadów. Wśród nich spora część to zapylacze, czyli pszczoły, trzmiele, motyle. Nie brakuje też setek chrząszczy oraz muszek. A skoro na łąkach występuje taki urodzaj owadów (cenne źródło białka!) – to nic dziwnego, że chętnie i nie bez powodu przebywają na nich stworzenia owadożerne, zatem ptaki, płazy oraz gady. Nie brakuje też ziarnojadów, na przykład szczygłów, dzwońców czy wróbli mazurków. Bujna wegetacja przyciąga ssaki roślinożerne – króliki, myszy, sarny – których śladem ruszają drapieżcy, na przykład lis, myszołów czy pustułka.

Pamiętajmy o tym, że istnieją różne rodzaje łąk. Niektóre są na przykład bardzo wilgotne czy lekko podtopione. Na takich podmokłych terenach żyją ptaki brodzące, żaby, ważki i oczywiście rzesza nieprzeliczonych owadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *