Ptaki zadziwiają nas swoją różnorodnością, mimo że tyle już widzieliśmy rozmaitych ptasich gatunków i czytaliśmy o nich w książkach i gazetach. Odróżniają się na przykład kolorem upierzenia. Niektóre z nich mają wyraźne pomarańczowe akcenty lub też barwa ta dominuje w ich upierzeniu. Jakie ptaki możemy zaliczyć do tej grupy?
Zanim przejdziemy do konkretnych stworzeń występujących w Polsce, wspomnijmy o tym, skąd się biorą pomarańczowe odcienie w ich zdobnych szatach. Otóż mają one dwojakie pochodzenie. Mogą wynikać z pigmentów, w tym wypadku karotenoidów, które odpowiadają nie tylko za pomarańczową barwę piór, ale także za czerwoną czy żółtą. Zawarte są w substancjach rozpuszczalnych w tłuszczach, choćby w witaminie A, w którą obfituje marchew. Bywa i tak, że pomarańczowy odcień dostrzegany na ciele ptaka jest pochodną załamującego się w strukturze piór światła – mówimy wówczas o barwie strukturalnej. Nieraz kolor piór jest wypadkową obydwu wymienionych czynników.
Dobrze, to rozejrzyjmy się teraz za pomarańczowymi ptakami. Pominiemy tu te stworzenia, które mają zaledwie pomarańczowe akcenty na piórach, a skupimy się na tych bardziej pomarańczowych istotach. Takim stworzeniem jest dudek z charakterystycznym czubem. Właśnie ta ozdoba, pomijając czarno-białe końcówki, jest najintensywniej pomarańczowa. Jego głowa, szyja, przedplecze oraz pierś mają delikatniejszy odcień. W korzystnym świetle dudek prezentuje się jak pomarańczowy ptak. Żywy oranż zdobi też twarz i pierś rudzika oraz przednią część tułowia takich ptaków jak kowalik, pleszka, kląskawka oraz zimorodek.
Sam się o tym przekonaj, wyruszając na ornitologiczną wędrówkę. Nie musisz daleko wychodzić, już w miejskim parku czai się bezmiar ptactwa.