czy ryba to zwierzę
Świat zwierząt

Czy ryba to zwierzę?

Niedawno pochyliliśmy się nad bulwersującą kwestią, czy ryba to mięso? Teraz pozostaniemy w sferze zainteresowań rybami i postaramy się odpowiedzieć na zdecydowanie łatwiejsze pytanie. Chodzi o to, czy ryba to zwierzę?

Co to jest zwierzę?

Najpierw wyjaśnijmy sobie, jak definiujemy zwierza. Sprawa ta jest dość łatwa. Mowa więc o wielokomórkowych organizmach cudzożywnych, które najczęściej są zdolne do samodzielnego przemieszczania się (choć są oczywiście wyjątki). Stanowią one rozległe królestwo (jedno z kilku). W jego skład wchodzą z kolei typy, podtypy i wreszcie gromady. Najliczniej reprezentowany jest gromada określana jako owady. Zaliczane są one do stawonogów.

Nas jednak teraz interesują strunowce, a konkretniej mówiąc ich podtyp, mianowicie kręgowce.

Ryba jest zwierzęciem

Tutaj natrafiamy na płazy, gady, ptaki, ssaki i – uwaga! – ryby. Wymienione gromady możemy dzielić wedle rozmaitych kryteriów. Jednym z nim jest na przykład sposób regulowania ciepłoty ciała. W tym względzie wyróżniamy więc stworzenia stało- oraz zmiennocieplne. Do drugiej grupy, nazywanej również zwierzętami zimnokrwistymi, zaliczamy między innymi ryby.

Nie ma więc wątpliwości, ze ryba jest zwierzęciem. Skąd się zatem biorą dylematy? Tego możemy się jedynie domyślać, być może chodzi o to, że swym wyglądem i trybem życia (spędzanego pod wodą) tak bardzo różnią się od ssaków, którymi sami jesteśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *