co jedzą króliki miniaturki?
Świat zwierząt

Co jedzą króliki miniaturki?

Dobrze skomponowana dieta to podstawa gwarantująca królikowi zdrowie oraz długie życie. Z tego względu należy zwracać baczną uwagę, aby dieta naszego pupila była odpowiednio zbilansowana. Wbrew pozorom zagwarantowanie królikowi wysokiej jakości pożywienia nie stanowi problemu. Co je królik miniaturka? Jak często karmić królika?

Przede wszystkim natura!

Dieta królika w domu nie powinna nadmiernie odbiegać od pożywienia pozyskiwanego przez jego wolno żyjących pobratymców. W rzeczywistości ta prosta zasada może być stosowana do większości zwierząt hodowlanych.

Oznacza to, że w przypadku każdego królika, niezależnie czy jest to miniaturka czy też pełnowymiarowy królik podstawą powinna być zielonka, czyli świeżo zebrane rośliny łąkowe w tym zwykła trawa. Jedynie należy zwrócić uwagę, aby w zielonce nie znajdowała się zbyt duża ilość takich ziół jak:

– jaskółcze ziele,
– skrzyp,
– kąkol,
– gwiazdnica pospolita.

Ponadto należy wystrzegać się roślin trujących (oczywiście w większości przypadków królik nie zje roślin trujących, aczkolwiek zawsze istnieje ryzyko). Do roślin, których nie wolno podawać królikowi zaliczyć możemy

– sałatę jadowitą,
– rdest,
– blekot,
– zimowit jesienny.

Gdy brakuje zielonki

Jeżeli nie mamy dostępu do zielonki powinniśmy podawać królikowi świeże siano. Oczywiście taką dietę można (a nawet powinniśmy) uzupełniać owocami i warzywami. Ważne jednak, aby pamiętać, że owoce lub warzywa mogą jedynie stanowić dodatek do diety. Dotyczy to również popularnych granulatów dla królików. Podstawą odżywiania królika musi być zielonka lub siano.

Wszystkie króliki są biologicznie dostosowane do spożywania pokarmów o niskiej wartości odżywczej. Z tego względu podawanie zbyt dużej ilości owoców, warzyw czy też granulatu będzie miało negatywny wpływ na układ pokarmowy zwierzaka. Ponadto pamiętajmy, że ze względu na niską wartość odżywczą zielonki i siana królik musi mieć ciągły dostęp do jedzenia.

Jeśli interesujesz się zwyczajami żywieniowymi zwierząt, poczytaj o tym, co je słoń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *