czy człowiek to zwierzę
Świat zwierząt

Czy człowiek to zwierzę?

Opisując świat zdaje nam się dokonywać rozróżnienia na zwierzęta oraz człowieka. Czy to aby zasadne? Co różni nas od zwierząt i czy są to różnice na tyle istotne, abyśmy mieli prawo się do nich nie zaliczać? Zastanówmy się nad tym jakże nurtującym pytaniem.

Czy człowiek jest zwierzęciem?

W Księdze Rodzaju z ust Jahwe pada w stosunku do pierwszych ludzi nakaz, aby szli w świat, pracowali i rodzili w pocie czoła, a także uczynili zwierzęta swymi podwładnymi. Można zatem wnioskować, że nasz prymat nad innymi stworzeniami został ustalony przed wiekami, niedługo po stworzeniu świata i wygnaniu z raju Adama i Ewy. Stąd też wielu przeciwników wegetarianizmu, a zwłaszcza weganizmu, konstruuje swoje kontrargumenty. Poza tym już Adam, gdy jeszcze znajdował się z małżonką w ogrodzie Eden, nadawał zwierzętom imiona, tym samym oswajając je i w symboliczny sposób uznając nad nimi wyższość.

Powiada się ponadto, że stanowimy koronę królestwa zwierząt. Jeśli tak, to będąc jego częścią, również bylibyśmy zwierzętami. Jednak nie każdemu jest to w smak, szczególnie nie tym, którzy upatrują w człowieku istotę wyjątkową. Istotnie, mają w tym pewne racje. Wszakże człowiek od wieków usiłuje poskromić swoje naturalne instynkty, na przykład tworząc kulturę. W efekcie czego powstało wiele wspaniałości, na przykład katedry gotyckie. Niemniej pierwotne instynkty wciąż się w człowieku odzywają, kryją się jak gdyby pod cieniutkim makijażem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo są potężne… niemniej przeczuwamy to, przypominając sobie niektóre z naszych snów.

Powiada się także, że człowiek jest zdolny do autorefleksji. Owszem, większość ludzi tak, tym niemniej, jak dowodzą niektórzy badacze, nie jest to obce również innym stworzeniom, szczególnie tym bardziej rozwiniętym.

Człowiek w taksonomii

Nietzsche niegdyś stwierdził, że człowiek to nieustalone zwierzę, czyli że takie istnienie, które w toku swego życia nieustannie się kształtuje. Innego nieco zdania są taksonomowie. Człowiek został przez nich jednoznacznie przypisany do świata zwierząt, wszakże zwierzętami są ssaki, zatem gromada, do której przynależy człowiek, co więcej, gdyby się w to zagłębić, dowiemy się, że jest także małpą. Może to oburzać, ale to nie byłby pierwszy raz, kiedy prawda sprawia ból.

Chcesz też wiedzieć, czy ryba to zwierzę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *