jakie zwierzęta żyją na antarktydzie
Świat zwierząt

Jakie zwierzęta mieszkają na Antarktydzie?

Antarktyda to obok Arktyki oraz terenów pustynnych najtrudniejsze miejsce do życia. Oczywiście nie dla wszystkich stworzeń, są bowiem takie, które mieszkają na tym niezwykłym kontynencie, bo w toku ewolucji się to tego zaadaptowały. Artykuł ten poświęcamy co ciekawszym zwierzętom żyjącym na południowym krańcu globu.

Jakie zwierzęta żyją na Antarktydzie

Antarktyda oraz okalające je wody są ciekawym pod względem przyrodniczym rejonem. Już ponad pięćdziesiąt krajów – w tym także Polska! – podpisało traktat antarktyczny. Sygnatariusze dokumentu mają dokładać starań, by zachować wartość przyrodniczą Antarktydy, dotyczy to w dużej mierze także ochronę fauny i flory.

Wiele gatunków zwierząt i roślin mają charakter endemiczny – czyli że nie występują one poza określonym terytorium. Odnosi się to choćby do licznych nicieni czy skoczogonków.

Ptaki Antarktydy

Uwagę badaczy oraz zwykłych ludzi, którzy interesują się osobliwościami natury, przyciągają ptaki Antarktydy. Ich przedstawiciele głównie spędzają czas w wodzie i nad akwenami. Niemniej również stały ląd Antarktydy jest im niezbędny do rozwoju. Odbywają bowiem na nim gody, wywodzą potomstwo, a także pierzą się czy po prostu odpoczywają. Na Antarktydzie gniazdują różne gatunki pingwinów – w tym chyba najbardziej popularny pingwin cesarski – a także wielcy wędrowcy: albatrosy. W okolicach występują także wydrzyki, mewy, rybitwy czy kormorany.

Ssaki

Również i ssaki z Antarktydy głównie przebywają na oceanie, w którym znajdują pożywny pokarm. Odnosi się to do na przykład do aż 10 gatunków waleni, kotika antarktycznego czy lamparta morskiego. Co ciekawe, są one bardziej aktywne głosowo na lądzie niż ssaki Arktyki, gdyż nie muszą się obawiać niedźwiedzia polarnego czy innego drapieżcy.

Owady i inne

Może się to wydać nieco dziwne, ale w tak mroźnym klimacie świetnie sobie radzą niektóre owady. Nie jest ich tak wiele jak na innych kontynentach, ale nie brakuje na przykład much. Spośród stawonogów żyją na Antarktydzie także doskonale nam znane roztocza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *