Właśnie wielkimi krokami zbliża się zima i chociaż na oknach nie ma jeszcze szronu to warto jest o nim cokolwiek się dowiedzieć.
Te wspaniałe obrazy na oknach to przyjemniejsza część zimowej pory, ładnie oszronione okna mieszkań, domów czy samochodów czasami zastanawiają jak to się stało, że ktoś lub coś wymalowało to na szkle.
Jak powstaje szron – czy to skomplikowany proces?
Te piękne ale lodowate wzory powstają w wyniku działania niskich temperatur na zewnątrz oraz bardzo wilgotnego powietrza wewnątrz. Zatem w jaki sposób powstaje szron? Szron to nic innego jak skroplona para wodna z wilgotnego powietrza. Skrapla się ona na szybie i to na jej zewnętrznej stronie. Mróz, z kolei, zamraża ją, w ten sposób powstają piękne, mroźne obrazy. O wzorze mroźnych obrazów, na ogół decyduje kształt samej szyby.
Wszelkiego rodzaju jej zadrapania, smugi czy pęknięcia od razu tworzą dany obraz.
Powstawanie szronu nie jest żadną skomplikowaną sprawą. Po prostu jest mróz, skroplone powietrze i wystarczy to do tego by zostało namalowane piękne dzieło na szybie. Dzisiaj tego rodzaju zjawiska są już coraz mniej widoczne a wszystko to dlatego, ze wstawiane okna są szczelne, dwuwarstwowe a i mrozu nie ma też zbyt dużego i mocnego.
Oszronione drzewa i krzewy
No dobrze, ktoś powie i spyta – a jak powstają oszronione drzewa i krzewy? Jak to się dzieje, że czasami po mroźnej nocy wszystko dookoła jest białe?
Szron powstaje z rosy, można to przyrównać do płatka śniegu, który powstaje z wody. W momencie gdy para wodna przybiera formę wody, wtedy powstaje rosa i kropla wody a gdy tego typu skroplenie powstaje podczas mrozu wtedy pojawia się szron. Szron idealnie przyczepia się do wilgotnych gałęzi drzew i krzewów tworząc niesamowite rzeźby na świeżym powietrzu. Zatem pamiętać jest dobrze, że mróz też czasami przynosi piękno, którym warto jest się zachwycić.