Rumianek zalicza się do ziół najczęściej wymienianych jako potencjalny środek zaradczy na rozmaite dolegliwości. Niemniej nie będziemy tu się rozpisywali nad wszystkimi korzystnymi dla nas właściwościami tej rośliny, a skupimy się na jednej. Czyli czy rumianek jest pomocny w zwalczaniu dolegliwości żołądkowych, a jeśli tak – w jaki sposób działa.
Długie tradycje rumianku jako rośliny leczniczej
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to roślina rodem z basenu Morza Śródziemnomorskiego. Tam sięgają jej korzenie, niemniej aktualnie rozpowszechniła się na szersze połacie terytorium, docierając także do Polski. Bez pudła można stwierdzić, że zioło to kojarzy nam się z kojącym działaniem, polecanym na rozmaite schorzenie. Jego sława w tym względzie sięga nie tyle wieków, co tysiącleci wstecz.
Pierwsze świadome użycie rumianku jako rośliny leczniczej miało miejsce ponad tysiąc lat przed naszą erą. Być może juz wtedy stosowano rumianek na sen.
Wówczas, a także przez kolejne stulecia oceniano jego działanie po korzystnym wpływie na chorych i niedomagających. Nie dysponowano oczywiście narzędziami, które umożliwiałyby precyzyjne określenie składu owego kwiatu. Tak, kwiatu, bo to właśnie ususzone kwietne koszyczki do dziś wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Dziś wiemy choćby to, że są skarbnicą terpenoidów oraz flawonoidów.
Co ciekawe przyjmuje się go nie tylko doustnie, ale również na skórę pod postacią okładów.
Rumianek na stany zapalne żołądka
Znane są antyzapalne właściwości rumianku. Zatem łatwo sformułować wniosek, że może okazać się pomocny w przypadku niwelowania objawów stanów zapalnych żołądka, w tym choćby nieżytu żołądka.
Natomiast badania wykazały obiecujące skutki stosowania rumianku w przypadku dzieci dotkniętych biegunką.
Ukojenie dla żołądka
Z pewnością wypada nadmienić, że w przypadku poważnych schodzeń żołądkowych, jak choćby refluks żołądkowo-przełykowy, należy się leczyć u specjalisty, w tym wypadku gastrologa. Natomiast przyjmowanie surowców zielarskich (po uprzedniej konsultacji z lekarzem) nie zastąpi leków, lecz wspomoże ich działanie.
Wiele dolegliwości żołądkowych ulega wzmożeniu wskutek stresogennych sytuacji. Tutaj również możemy podać przykład refluksu żołądkowo-przełykowego lub dla odmiany zespołu jelita drażliwego – któremu często towarzyszą skurcze żołądka. Napar z rumianku może “uspokoić” mięśnie żołądka, ale również złagodzić nasze lęki czy obawy, co w kolejnej perspektywie złagodzi objawy dolegliwości natury żołądkowej.