Warto mieć świadomość, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo często sugeruje, by pochopnie nie decydować się na przejście na emeryturę. Należy także zdawać sobie sprawę, że są miesiące, w których zdecydowanie najbardziej będzie opłacało się przejść na emeryturę. Przykładowo osobom, które urodziły się po 1949 roku rekomendowane jest, by złożyć wniosek w trzecim kwartale danego roku.
Złożenie wniosku
Bardzo często dochodzi do sytuacji, że najlepszym rozwiązaniem będzie poczekanie miesiąca na złożenie wniosku o przejście na emeryturę. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że liczne dane ZUS jednoznacznie wskazują, że waloryzacja składek ma bardzo duże oddziaływanie na wysokość świadczenia emerytalnego.
Należy również zaznaczyć, że waloryzacja jest tylko jeden raz w roku, a dodatkowo również co kwartał. Wyjątkiem jest jedynie czerwiec, gdzie nie jest stosowana waloryzacja kwartalna tylko roczna. W praktyce osoby, które podejmą decyzję o przejściu na emeryturę w czerwcu mogą w ostateczności stracić nawet sto złotych w porównaniu do osób, które zdecydowały się zakończyć karierę zawodową w lipcu.
Czy warto pracować dłużej?
Należy również zaznaczyć, że wstrzymanie się z decyzją o przejściu na emeryturę o jeden rok może sprawić, że świadczenie będzie znacznie większe – zauważa prawnik z Opola.
Doskonałym przykładem może być sytuacja, w której dana kobieta zarabiała 3700 złotych brutto, a następnie zdecydowała się złożyć wniosek o przejściu na emeryturę, gdy ukończyła 60 lat. Jej świadczenie będzie wynosiło 1916 złotych. W przypadku, gdyby zaczekała tylko rok dłużej, mogłaby liczyć już na emeryturę w wysokości 2297 złotych.
Z kolei mężczyzna, który mógł liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3000 złotych i przeszedł na zasłużoną emeryturę w wieku 65 lat, otrzyma od państwa emeryturę w wysokości 2800 złotych brutto. W przypadku, gdyby jednak odszedł rok później mógłby liczyć na świadczenie o 330 złotych wyższe. Odejście na emeryturę zależy zatem od indywidualnych preferencji. Osoby, którym nie robi różnicy kilkaset złotych, mogą przejść wcześniej na emeryturę.