mastka na siusiaku u dziecka
Porady

Mastka na siusiaku u dziecka

Niejednokrotnie wzbudza niepokój wielu rodziców, którzy sądzą, że mastka na siusiaku u dziecka jest czymś złym i wiąże się od razu ze stanem zapalnym. Warto nadmienić, iż faktycznie mastka może spowodować pewne problemy jak na przykład sklejenie napletka z żołędzią (tzw. stulejka), ale samo jej występowanie nie wiąże się z niczym złym.

Czym jest mastka?

Mastka jest niczym innym jak złuszczonym naskórkiem z substancją łojową i resztkami moczu. U chłopców wiąże się również z resztkami nasienia, dlatego jest częściej zauważana niż u płci przeciwnej. Jest to całkowicie naturalne zjawisko i zazwyczaj nie powinno wzbudzać niepokoju u rodziców. Nie ma konieczności dodatkowego usuwania mastki, poza codziennymi czynnościami higienicznymi. Warto zwrócić jednak uwagę, gdy napletek u dziecka zaczyna się zwężać i powstaje tak zwana stulejka (napletek sklei się z żołędzią tak, że niemożliwe będzie odciągnięcie go). U małego dziecka jest to nie szkodliwe i w niczym nie powinno przeszkadzać, jednakże u dorosłego już mężczyzny powoduje problemy.

Na szczęście najczęściej stulejka ustępuje sama, gdyż mastka nawilża skórę i doprowadza do odklejenia napletka. W wieku około 6/7 lat lekarz pediatra kontroluje stan napletka u chłopców i w razie konieczności może zalecić on zabieg obrzezania.

Mastka pod napletkiem – jak usunąć?

Pomimo iż mastka jest całkowicie naturalną wydzieliną, jednak jej nagromadzenie nie jest korzystne i może doprowadzić do zapalenia napletka. Jest dość częstą przypadłością objawiającą się zaczerwienieniem i swędzeniem napletka, czasami powstaje biała wydzielina i ropa, nabrzmienie czy problemy z oddawaniem moczu. Najczęściej lekarz zaleci nam regularne przemywanie i preparaty odkażające dla dzieci, a w przypadku nadkażenia zaleci dobraną do zakażenia maść. Dlatego tak istotnym jest aby dzieci już od małego uczyć podstaw higieny. Wyjaśnić, że żołądź przemywa się specjalnym płynem do higieny intymnej, że ważne jest systematyczne, codzienne mycie, a u niemowlaków należy przemywać prącie przy każdej zmianie pieluszki.

Najważniejsze, by pamiętać, że przy prawidłowej higienie absolutnie nie występuje potrzeba dodatkowego usuwania mastki, zazwyczaj jej lekki nadmiar (o ile występuje) usuwa się samoistnie podczas oddawania moczu lub przy kąpieli. W przypadku obaw najlepiej skonsultować się z pediatrą, który rozwieje nasze wątpliwości i powie, jak prawidłowo utrzymywać higienę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *