napar z liści maliny
Porady

Napar z liści malin

Właściwości malin zostały docenione już bardzo dawno temu. Starożytni Grecy oraz Rzymianie już znali tę cudowną roślinę. Warto wiedzieć, że nie tylko owoce malin mają dużo właściwości równie cenne są ich liście. Jak wykorzystać liście maliny?

Liście malin – co warto o nich wiedzieć?

Owoce malin znają wszyscy, nie wszyscy jednak wiedza, że liście malin również są bardzo wartościowe. Liście malin zawierają garbniki, flawonoidy, karoten, śluzy, triterpeny, czy kwasy organiczne, takie jak szczawiowy, salicylowy, cytrynowy, askrobinowy, winowy.

Dzięki swojemu napotnemu działaniu napar z liści malin pomoże w problemach z gardłem, walce z grypą, czy przeziębieniem. Garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych, pomogą zwalczyć biegunkę, nieżyt żołądka czy jelit. Napar z liści malin działa rozkurczowo, dzięki temu jest nieoceniony w walce z dolegliwościami kobiecymi, zaburzeniami miesiączkowymi czy upławami.

Napar z liści malin warto również wykorzystać jako okłady. Leczy choroby skóry oraz łagodzi oparzenia.

Kiedy zbierać liście malin?

Najlepszym okresem na zbieranie liści malin do naparu jest lato. Warto zwrócić uwagę, by były to liście zdrowe, zielone. Roślina musi być silna i nie może być zaatakowana przez szkodniki. Warto również zbierać liście z roślin, które są daleko od drogi. Kurz nie jest większym problemem, zanieczyszczenia, które powodują samochody są dużo bardziej niekorzystne.

Zebrane liście należy dokładnie przebrać, umyć i wysuszyć. Najkorzystniej jest suszyć je w temperaturze pokojowej. Takie suszenie trwa około 2 tygodni.

Jak przygotować herbatkę z malin?


Napar z liści malin przygotowujemy zalewając łyżkę liści malin 1/2 szklanki wrzątku. Zostawiamy pod przykryciem na około 15 minut. Warto następnie przecedzić taką herbatkę. Zaleca się picie herbatki 2 -3 razy dzienni po około pół szklanki.

Napar z liści malin pomoże w walce z otyłością, trądzikiem, łuszczycą, podwyższonym ciśnieniem, czy bólami stawów.