Sól nazywana jest białym zlotem, gdyż jest tak cenna. Jest rodzajem przyprawy, artykułem spożywczym, czystym chlorkiem sodu, bez którego nie wyobrażamy sobie kuchni.
Zastosowanie soli
Sól, którą kupujemy w sklepach jest oczyszczona, lecz jest także w sprzedaży sól kamienne nieoczyszczona. Sól przede wszystkim stanowi wzmacniacz smaku. Dodajemy ją niemalże do wszystkich potraw i znajduje się prawie we wszystkich artykułach spożywczych. Lecz to nie wszystko, gdyż sól, to także wspaniały, bo naturalny konserwant np. do mięsa, do skór.
Wiele osób może nie wie, do czego służy sól jeszcze? Otóż sól jest bardzo dobrym pochłaniaczem wilgoci, np. postawiona w naczyniu na parapecie będzie ściągać wilgoć z szyb. Sól zapobiega również płowieniu kolorowych materiałów i dlatego niektórzy dodają jej odrobinę do prania. Poza tym przy pomocy soli można wyczyścić naczynia kuchenne i sztućce. Sól wyciąga także nieprzyjemne zapachy.
Spożycie soli
Człowiek dorosły w ciągu doby nie powinien zjadać więcej soli niż jedną łyżkę stołową, co wynosi około 6 gram. Przy czym należy pamiętać, że sól znajduje się też w chlebie i innym pieczywie, w wędlinie, w śledziach, w niektórych przyprawach i jeszcze w wielu innych spożywanych przez nas produktach, a nie tylko w posolonej przez nas zupie. Biorąc pod uwagę pokarmy, to zazwyczaj wielu z nas przekracza dobową normę spożycia soli.
Gdy za dużo soli
Bez soli nasze życie straciłoby smak, lecz nadużywanie jej także nie jest dobre. Nadmiar soli może doprowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby. Sól podnosi również ciśnienie krwi, a wysokie ciśnienie uszkadza serce. Ponadto nadmiar soli w organizmie zatrzymuje w nim wodę i wtedy ciało puchnie i przybywa kilogramów.