ciekawostki o Włoszech
Zagwozdki

Ciekawostki o Włoszech

Włochy, czyli źródło kultury, pysznego jedzenia i słonecznej pogody. Każdy z nas marzy o kilku dniach urlopu spędzonego właśnie w tym kraju. Przed podróżą warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami na temat tego kraju.

  1. We Włoszech za pechową liczbę uchodzi 17. Wynika to z tego, że już od czasów starożytnego Rzymu liczba ta została przeklęta, a przesąd utrzymuje się do dzisiaj.
  2. Dzisiaj pizza jest przysmakiem znanym na całym świecie, jednak kiedyś był to posiłek wyłącznie dla ludzi biednych. Kiedyś ze względu na łatwość przyrządzenia i taniość składników, była spożywana przez ludzi mało zamożnych, którzy nie mogli pozwolić sobie na inne rarytasy.
  3. Większość młodych Włochów, w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat wciąż mieszka ze swoimi rodzicami. Bywają również takie osoby, które mieszkają w swoim rodzinnym domu, aż do czterdziestu lat.
  4. Po zajrzeniu do talerza przeciętnego Włocha można się dowiedzieć, że zjada on ponad 25 kg makaronu rocznie.
  5. Pozostając w temacie jedzenia, warto wspomnieć o tym, że we Włoszech jest znanych blisko 300 różnych rodzajów makaronów. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim: spaghetti, penne, lasagne, fusilli oraz farfalle.
  6. Włosi uwielbiają długo jeść i nie śpieszą się podczas spożywania kolacji, która potrafi przeciągać się nawet do kilku godzin. Kolacja jest uważana przez nich za najważniejszy posiłek dnia, który obfity jest w różnego rodzaju przystawki oraz desery.
  7. To we Włoszech znajduje się najstarsza uczelnia na świecie, którą jest Uniwersytet Boloński, założony w 1088 roku.
  8. Włochy uchodzą za największego producenta najlepszych win na świecie.
  9. To we Włoszech wynaleziono lody, okulary, baterie, termometr oraz wodę kolońską.
  10. Włoska wyspa Poveglia jest uważana za najbardziej nawiedzony obszar w tym kraju. Z tego też powodu została ona wyłączona z publicznego dostępu dla turystów.