Jakie zwierzęta jedzą szyszki
Świat zwierząt

Jakie zwierzęta jedzą szyszki

Zdarza nam się zbierać szyszki, bo czarują nas swym kształtem, a nieraz i zapachem. Przy czym raczej ich nie zjadamy, bo też nie są przysmakiem dla człowieka. Za to lubią je inne stworzenia, dla których są one bogatym w składniki odżywcze pokarmem. Jakie zwierzęta jedzą szyszki?

Zanim przejdziemy to okazały istot, zacznijmy od tych odrobinę mniejszych. Szyszki wszakże bywają komorami jadalnymi dla wielu różnorodnych owadów – a właściwie ich larw, które najpierw muszą się najeść, by rozwinąć w sobie zupełnie nowe funkcje i móc się rozmnażać. Większość z insektów żerujących na szyszkach jest stworzeniami pasożytniczymi. Jeśli pojawiają się masowo, mogą nie tylko ogołocić drzewo, lecz także zaburzyć równowagę ekosystemu. Przeważnie już w swoich nazwach wspomniane jest, jakiego rodzaju pożywienia potrzebują, by mogły egzystować. Należą do nich choćby urodziwy chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych smolik szyszkowiec czy też motyl szyszeń pospolity. Ich inwazję próbują zwalczyć niektóre ptaki, które dysponując odpowiednio ukształtowanymi dziobami wyjadają złowrogie larwy. Najmniejsze nasze sikorki, sosnówki, pożywiają się jajeczkami, poczwarkami czy gąsienicami zbieranymi z drzew iglastych. Ptaki żywią się także nasionami szyszek. Dzięcioły rozłupują je w tak zwanych kuźniach. Znanymi dobrze smakoszami szyszek są krzyżodzioby. Co ciekawe, po ich gatunkowych mianach wiemy, jakie nasiona preferują. Wyróżniam między innymi krzyżodzioby sosnowe, modrzewiowe czy świerkowe.

Mniej typową szyszkę jałowca (właściwie szyszkojagodę) lubi czasem skonsumować rudzik. Co ciekawe, pożera ją w całości.

Również w gromadzie ssaków natrafimy na szyszkojadów. Szyszką nie pogardzi wiewiórka, która robi sobie zapasy na zimę. Gustują w niej także dziki, które tak właściwie są wszystkożerne – podobnie jak ich domowa odmiana, czyli świnia.