Przypatrując się żółwiom i sposobowi, w jaki jedzą, nietrudno dojść do wniosku, że posiadają ostre jak brzytwa zęby, które pomagają im rozrywać pożywienie. Jak jest jednak naprawdę?
Czy to są zęby?
Wśród obecnie żyjących gatunków żółwi wszystkie posiadają dziób rogowy, a do rozrywania pokarmu używają listew rogowych. W przypadku gatunków mięsożernych listwy te są ostre niczym noże i działają na podobnej zasadzie, jak nożyce. W przypadku żółwi roślinożernych listwy rogowe przybierają kształt ząbkowany, co pomaga w rozdzielaniu nawet suchych i twardych elementów roślinnych.
Nie od zawsze
Wśród żyjących żółwi nie istnieją już takie, które posiadają typowe zęby. Jednak nie od zawsze tak było. Na drodze ewolucji natura początkowo uzbroiła kilka gatunków żółwi w uzębienie z prawdziwego zdarzenia. Na chwilę obecną można je niestety spotkać jedynie w muzeach oraz książkach opisujących wymarłe gatunki zwierząt.
Przez wiele lat
Żółwie znane są ze swojej długowieczności. Zwierzęta niestety nie mają dostępu do zaawansowanej opieki stomatologicznej, więc zmiany na drodze ewolucji, które pozbawiły żółwie zębów sprawiły, że mogą przetrwać wiele lat i odżywiać się w normalny sposób, dzięki czemu dostarczają do swoich organizmów wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Być może dla ludzi brak uzębienia wydaje się sporą niedogodnością, jednak należy pamiętać, że listwy rogowe są tak twardym elementem głowy, który bez trudu radzi sobie z pożywieniem takim, jak mięso oraz twarde rośliny. Między innymi dzięki takiemu rozwiązaniu żółwie radzą sobie doskonale w niemal każdych warunkach. Można je znaleźć zarówno w oceanach, jak i na lądach, nawet w bardzo wymagających warunkach do życia.