Cóż, sprawa wydaje się oczywista i chyba nie powinna budzić wątpliwości… Tym niemniej jest inaczej, gdyż z takim pytaniem już niejednokrotnie się spotkaliśmy. Zagłębmy się zatem w zagadnienie, by udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przecież zdarza się i tak, że coś, co jest na pozór oczywiste, jak się potem okazuje – wcale takie nie jest. Dlatego lepiej dmuchać na zimne.
Do jakiego królestwa zaliczamy ptaki?
Skąd się biorą podobne wątpliwości? Być może wynikają z pewnych cech, które odróżniają ptaki od innych zwierząt, a już na pewno ssaków, które są nam najbliższe, gdyż sami się do nich zaliczamy (tak, człowiek także jest zwierzęciem, a więc i Ty – bez urazy). Ptak ma dziób, inne stworzenia – poza dziwnym dziobakiem – go nie mają. Ma upierzenie i przede wszystkim lata, co ssakom, gadom, płazom czy rybom dość rzadko się zdarza. Ptaki, podobnie jak gady czy choćby owady, składają jaja. Zarazem w odróżnieniu od zimnokrwistych żab czy węży są stałocieplne, tak jak i my. Poza tym ptaki, przynajmniej niektóre, są wspaniałymi śpiewakami – a wśród innych zwierząt bardzo rzadko spotykamy tę cechę, nie pomijając także ludzi.
Ptak w królestwie
Spójrzmy na królestwa, według których klasyfikowane są istoty żywe. Ogólnie przyjmuje się, że mamy ich pięć. Są to więc: prokarionty, protisty, zwierzęta, rośliny i grzyby. Do którego z nich najbardziej pasują nam skrzydlaci przyjaciele? No raczej nie są roślinami czy grzybami, średnio też wyglądają na prokarionty i protisty. Najbardziej więc pasowałoby, że są zwierzętami. I tak też jest w istocie.
W królestwie zwierząt
Zwierzęta to bardzo zróżnicowane królestwa, najliczniej reprezentowane jest przez bezkręgowce (np. owady). Zwierzęciem są zarówno stułbia pospolita jak i płetwal błękitny. Co je łączy? Z reguły są cudzożywne, złożone z komórek eukariotycznych i najczęściej potrafią same się przemieszczać.
Ptaki to oczywiście kręgowce, czyli mają skórę i są rozdzielnopłciowe (choć zdarzają się kręgowce, które nie mają tej właściwości).